2.8 C
Skopje

Në çdo takim diplomatik Ministri Osmani përmend edhe Shqipërinë

Kryediplomati i Republikës së Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani, në agjendën e tij diplomatike dhe në paraqitjet publike nuk harron së përmenduri edhe Republikën e Shqipërisë.

“Është e padiskutueshme që qytetarët në mbarë rajonin, veçanërisht këtu në Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, nuk i kuptojnë vonesat e fundit në procesin e zgjerimit; ne si politikanë kemi gjithnjë e më pak përgjigje për këtë dhe dëmtimi i besueshmërisë së Unionit krijon pasoja të rënda në të gjithë rajonin, kriza politike që tashmë ndihen kudo”, deklaroi Osmani, në takimin e sotëm që pati me kryediplomatin austriak Michael Linhart.

Bujar Osmani është Ministri i parë shqiptarë i Jashtëm, në historinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Marketing

TË FUNDIT

Bekteshi:RMV bën tranzicionin e parë energjetik si shembull për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi prezantoi aktivitetet e ndërmarra në fushën e energjetikës në Maqedoninë e Veriut në Mbledhjen e 19-të të Këshillit të...

Besimi: Sistemi tatimor më efikas dhe më i drejtë për rritje të qëndrueshme dhe të përshpejtuar

Ministria e Financave së bashku me Drejtorinë e të Ardhurave Publike vazhdojnë të punojnë në ndërtimin e një sistemi tatimor më efikas dhe më...

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...