2.8 C
Skopje

Kongresi i SHBA i kërkoi ambasadorit bullgar të heqin veton për hapjen e bisedimeve të Maqedonisë së Veriut me BE-në

Shpresojmë që të lini mënjanë mosmarrëveshjet dhe të mbështesni integrimin e plotë politik të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE, i shkruan kongresmenët ambasadorit bullgar në Amerikë.

Kongresmenët nga Komisioni për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së i dërguan një letër ambasadorit bullgar në Uashington, Tihomir Stoychev, duke i kërkuar që të zgjidhë mosmarrëveshjen dypalëshe me Maqedoninë e Veriut, në mënyrë që vendi të fillojë negociatat me Bashkimin Evropian deri në fund të vitit.

“Shpresojmë që ju do të lini mënjanë dallimet dhe do të mbështesni integrimin e plotë politik të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në Bashkimin Evropian”, thuhet në një letër të grupit dypartiak të Kongresit.

BE do të caktojë datën për bisedimet me Maqedoninë e Veriut deri në fund të vitit, përsërit Departamenti i Shtetit Gabriel Escobar

Anëtarët e Kongresit, duke përfshirë kongresmenin demokrat nga Massachusetts, Bill Keating dhe kongresmenen republikane të Nju Jorkut, Claudia Tenny, shkruan se janë të vetëdijshëm se “megjithëse Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë plotësuar kushtet për të filluar bisedimet e anëtarësimit me Bashkimin Evropian, mosmarrëveshja midis vendit tuaj mbetet. “”dhe Maqedonisë së Veriut, e cila e pengon Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut të fillojnë ato bisedime.”

Letra shtonte se vonesat e mëtejshme në përparimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë drejt BE-së do të vinin dyshime mbi angazhimet e liderëve perëndimorë dhe do të hapnin derën për ndikimin politik antiperëndimor në rajon, veçanërisht nga Kina dhe Rusia.

“Ne besojmë se anëtarësimi eventual në BE i Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë është vendimtar për paqen dhe stabilitetin afatgjatë në rajonin e Ballkanit dhe për të gjithë komunitetin transatlantik,” shkruan kongresmenët në një letër drejtuar ambasadorit bullgar në Shtetet e Bashkuara.

Marketing

TË FUNDIT

Bekteshi:RMV bën tranzicionin e parë energjetik si shembull për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi prezantoi aktivitetet e ndërmarra në fushën e energjetikës në Maqedoninë e Veriut në Mbledhjen e 19-të të Këshillit të...

Besimi: Sistemi tatimor më efikas dhe më i drejtë për rritje të qëndrueshme dhe të përshpejtuar

Ministria e Financave së bashku me Drejtorinë e të Ardhurave Publike vazhdojnë të punojnë në ndërtimin e një sistemi tatimor më efikas dhe më...

S’kanë të ndalur ofendimet e Aleancës ndaj Alternativës

Deri pak kohë më parë në koalicion në frontin e përbashkët opozitarë ndërsa tani situata ka ndryshuar mes dy partive shqiptare Alternativës dhe Aleancës...

Grubi – Geer: Kontesti me Bullgarinë të mbyllet sa më shpejtë, koha për datë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në...

Grubi – Kyuchyuk: Falenderim ndaj Bullgarisë për profesionalizmin dhe menaxhimin e situatës

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi i shoqëruar nga eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ministri i Ekonomisë,...