-1.2 C
Skopje

Grubi në Programin 200: Alternativa është e mirëseardhur në Qeveri

I ftuar në Programin 200 në Alsat, sonte ishte Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi i cili ka folur mbi hyrjen e Alternativës në Qeveri dhe se Bashkimi Demokratik për Integrim mirëpret Alternativën.

 

“ Apsolutisht po 100% janë shumë të mirëseardhur dhe duhet të bëhen pjesë e shumicës parlamentare ato kanë qenë në partneritet me Bashkimin Demokratik për Integrim dhe Lidhjen Social Demokrate të Maqedonisë në mandatin e kaluar këtë ju duhet ta dini do të thotë kanë qenë të përfaqësuar edhe në egzekutiv edhe në kuvend edhe gjithandej në institucionet e pushtetit qendror dhe kemi pasur bashkëpunim të sinqertë bashkëpunim të frytshëm bahskarisht dhe që nga fillimi i kësaj shumice parlamentare ne e kemi mbajtur derën e hapur për Alternativën që ti kyqet qeverisë të bashkangjitet bile bile edhe pas dorëheqjes së kryeministrit Zaev ishte  një nga diskutimet ku u ngrit mes partnerëve të koalicionit përfshirja e Alternativës në qeveri dhe gjithë partnerët e koalicionit ishin afirmativ pozitiv për përfshirjen e Alternativës ato i ndajnë gati se të gjitha synimet e njejta bashkarisht edhe me ne edhe me Lidhjen Social Demokrate të Maqedonisë edhe me të tjerët duan zbatim të marrëveshjes së Ohrit duan të respektojnë anëtarësimin e Maqedonisë dhe detyrimet të cilat vijnë nga ato duan ta shohin vendin ne Bashkimin Europian zgjidhjen e çështjes me Bullgarinë kshu që përcaktimet programore i kemi gati se të njejta dhe përputhja mund të bëhet shumë e lehtë në aspektin programorë me Alternativën por edhe me të gjithë të tjerët të cilët duan ta shofin një Maqedoni në bashkimin europian, për ti dhënë një përgjigje të shkurt pyetjes tuaj të drejt për drejt po absolutisht janë të mirëseardhun dhe të mirë pritur.” tha Grubi.

Marketing

TË FUNDIT

Përurohet rruga Krushopek- Qendra rekreative Saraj, zëvendësministri Rexhepi: Edhe një projekt i kryer me sukses

Edhe një projekt i kryer me sukes, ku edhe njehrit dëshmojmë se e mbajmë fjalën dhe realizojmë prijekte konkrete. Sot jemi të pranishëm në...

Një fabul si Mahalla, Nikko e sjellë në një mini film

“Mahalla”, kështu titullohet projekti më i ri nga Nikko, një emër mjaft atraktiv për skenën muzikore shqiptare dhe shumë premtues për të sjellë projekte...

Grubi i përgjigjet Mickoskit: Koha për zgjidhje jo për zgjedhje

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, ka porositur shefin e opozitës maqedonase, kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan...

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të...

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti do të takohet me kryeministrin bullgar Petkov

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot do të takojë kryeministrin e Republikës së Bullgarisë, Kirill Petkov i cili gjatë ditës së...