1.8 C
Skopje

Ministri Bekteshi bojkoton Konferencat ndërkombëtare ku nuk ftohet edhe Kosova!

Ministrat shqiptarë nga radhët e BDI-së, në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut vazhdojnë të mbjanë stabile marrëdhëniet e shkëlqyera me Republikën e Kosovës në çdo sferë, gjithashtu edhe në politikën ndërkombëtare.

Ministrat shiqptarë vazhdojnë të bojkotojnë çdo Forum ndërkombëtarë ku nuk është e ftuar Republika e Kosovës, shkruan Republika.mk
Sikurse ministri i Jashtëm, Bujar Osmani, ashtu edhe ministri Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi ka refuzuar të marrë pjesë në Forumin për Energjetikë në Moldavi për arsye se në të njejtin nuk është ftuar edhe Kosova, raporton Republika.mk
Kjo s’është hera e parë që Bekteshi në Konferenca ndërkombëtare mbështetë dhe qëndron në një vijë kur bëhet fjalën për statusin dhe përfaqësimin ndërkombëtarë të Republikës së Kosovës.
Rasti i fundit ishte edhe në Beograd, në takimin e 19-të Ministror, ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi ka mbështetur fuqimisht kërkesën e Republikës së Kosovës që të të ndërrohet emri nga UNMIK në Republika e Kosovës në Traktat pasi Qeveria e Kosovës është palë ligjore e të gjitha kërkesave të Traktatit që nga 17 shkurti 2008.
Këtë mbështetje të ministrit Bekteshi e ka përshëndetur edhe ministrja e Ekonomisë së Republikës së Kosovës, Artane Rizvanolli.

Marketing

TË FUNDIT

Përurohet rruga Krushopek- Qendra rekreative Saraj, zëvendësministri Rexhepi: Edhe një projekt i kryer me sukses

Edhe një projekt i kryer me sukes, ku edhe njehrit dëshmojmë se e mbajmë fjalën dhe realizojmë prijekte konkrete. Sot jemi të pranishëm në...

Një fabul si Mahalla, Nikko e sjellë në një mini film

“Mahalla”, kështu titullohet projekti më i ri nga Nikko, një emër mjaft atraktiv për skenën muzikore shqiptare dhe shumë premtues për të sjellë projekte...

Grubi i përgjigjet Mickoskit: Koha për zgjidhje jo për zgjedhje

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, ka porositur shefin e opozitës maqedonase, kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan...

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të...

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti do të takohet me kryeministrin bullgar Petkov

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot do të takojë kryeministrin e Republikës së Bullgarisë, Kirill Petkov i cili gjatë ditës së...