-1.2 C
Skopje

Grubi në Click plus: Pa ndihmën e SHBA-ve, Maqedonia e Veriut nuk do të ishte anëtare e NATO-s

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sonte në emisionin Click plus në pyetjen se misioneri Escobar nga SHBA-ja me çfarë porosi erdhi këtu ai tha se pa SHBA-të Maqedonia e Veriut nuk do të ishte anëtarë i NATO-s.

“Pa SHBA-të Maqedonia e Veriut nuk do të ishte anëtarë i NATO-s, përkrahje jashtëzakonisht të madhe kemi patuar nga autoritet e Washingtonit, nga administrata të ndryshme konzervative dhe demokratike në mënyrë që ta zgjidhim çështjen e emrit dhe të anëtarësohemi në NATO.”

Ndër tjerash Grubi tha se kryetari Ahmeti rregulisht kërkon ndihmën e aleatëve tanë si BE-së dhe SHBA-ve për tejkalimin e këtij problemi.

“Pozicioni jonë është që Washingtoni zyrtarë do të duhet apo ne do të kishim dëshirë që Washingtoni zyrtarë të kyçet në ndihmesën e drejtpërdrejt në dialogun midis Shkupit dhe Sofjes për tejkalimin e konteksit biladeral që e kemi ne me njëri tjetrin dhe këtë ia kemi thënë autoriteteve Amerikane letrën që ua përmenda më parë Kryetari Ahmeti nuk ua ka dërguar vetëm Bashkimit Europian por edhe SHBA-ve me të njejtë përbërje, letra shkon nëpërmjet Ambasadës deri tek Qeveria me një kërkesë që të vazhdojnë ndihmesën e tyre me qëllim tejkalimin e këtij bllokimi të paarsyeshëm drejt rrugëtimit tonë drejt BE-së”, tha Grubi.

Marketing

TË FUNDIT

Përurohet rruga Krushopek- Qendra rekreative Saraj, zëvendësministri Rexhepi: Edhe një projekt i kryer me sukses

Edhe një projekt i kryer me sukes, ku edhe njehrit dëshmojmë se e mbajmë fjalën dhe realizojmë prijekte konkrete. Sot jemi të pranishëm në...

Një fabul si Mahalla, Nikko e sjellë në një mini film

“Mahalla”, kështu titullohet projekti më i ri nga Nikko, një emër mjaft atraktiv për skenën muzikore shqiptare dhe shumë premtues për të sjellë projekte...

Grubi i përgjigjet Mickoskit: Koha për zgjidhje jo për zgjedhje

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, ka porositur shefin e opozitës maqedonase, kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan...

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të...

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti do të takohet me kryeministrin bullgar Petkov

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot do të takojë kryeministrin e Republikës së Bullgarisë, Kirill Petkov i cili gjatë ditës së...