1.8 C
Skopje

Ahmeti për Vecernji: Marrëveshja e Ohrit është model për zgjidhje paqësore të konflikteve

Në një intervistë për të përditshmen kroate Vecernji, kryetari i BDI-së Ahmeti ka folur mbi të drejtat që gëzojnë shqiptarët dhe bashkësitë etnike në vend.

 

 

Krahas pozitës së kryeministrit, çfarë tjetër fitojnë shqiptarët, ndoshta të drejtat e gjuhës, himnit?, Ahmeti këtu përmend shumë të drejta që tashmë shqiptarët i kanë.

Të drejtat e shqiptarëve dhe të të gjitha bashkësive etnike në vend po promovohen në vazhdimësi, të nxitura nga Bashkimi Demokratik për Integrim. Konkretisht, përveç kryeministrit në 100 ditët e fundit të mandatit, për herë të parë morëm zëvendëskryeministrin e parë, kemi kryetar të Kuvendit, pra me një fjalë shqiptarët janë të përfaqësuar në mënyrë të drejtë dhe të barabartë dhe kryejnë poste të larta. në pushtetin ekzekutiv. Gjithashtu, është e rëndësishme të theksohet se BDI ishte iniciator dhe lokomotivë për miratimin e Ligjit për Gjuhët, ligj që lejon që gjuha shqipe të jetë zyrtare në vendin tonë, të kenë të drejtën e përdorimit të flamurit të tyre kombëtar, kanë 3 universitetet në shqip, të përfaqësuar janë në administratë, drejtojnë shumë institucione të rëndësishme dhe të larta, etj, shtoi më tej Ahmeti në këtë intervistë.

 

 

I pyetur se a ka zbatim të kënaqshme të Marrëveshjes së Ohrit nga viti 2001, të cilat me ndërmjetësimin ndërkombëtar garantojnë vetëm të drejtën e shqiptarëve, ai shtoi se këtë vit është shënuar 20 vjetori i MO si një dokument paqeje që stabilizoi vendin.

 

Këtë vit shënuam 20 vjetorin e Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mënyrë shumë dinjitoze, me mysafirë nga e gjithë bota. Është shumë e rëndësishme që pjesa Normative, pra pjesa ligjore është miratuar dhe është në fazën e zbatimit. Është pjesë e Kushtetutës. Megjithatë, zbatimi nuk ka afat, sepse obligimet parashikojnë monitorim të vazhdueshëm të gjendjes lidhur me të drejtat e bashkësive etnike në vend. Si një dokument paqeje e stabilizoi vendin dhe i hapi rrugën NATO-s dhe BE-së. Hodhi themelet e një shteti të përbashkët, gjegjësisht një shteti multikulturor dhe multietnik dhe është model për zgjidhje paqësore dhe të suksesshme të konflikteve, theksoi kështu Ahmeti.

Marketing

TË FUNDIT

Përurohet rruga Krushopek- Qendra rekreative Saraj, zëvendësministri Rexhepi: Edhe një projekt i kryer me sukses

Edhe një projekt i kryer me sukes, ku edhe njehrit dëshmojmë se e mbajmë fjalën dhe realizojmë prijekte konkrete. Sot jemi të pranishëm në...

Një fabul si Mahalla, Nikko e sjellë në një mini film

“Mahalla”, kështu titullohet projekti më i ri nga Nikko, një emër mjaft atraktiv për skenën muzikore shqiptare dhe shumë premtues për të sjellë projekte...

Grubi i përgjigjet Mickoskit: Koha për zgjidhje jo për zgjedhje

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, ka porositur shefin e opozitës maqedonase, kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan...

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të...

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti do të takohet me kryeministrin bullgar Petkov

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot do të takojë kryeministrin e Republikës së Bullgarisë, Kirill Petkov i cili gjatë ditës së...