1.8 C
Skopje

Ahmeti për Vecernji: Vendi i Ballkanit Perendimor është në BE

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti duke folur në një intervistë për të përditshmen kroate Vecernji, ka përmendur edhe kontestin me Bullgarinë duke thënë se me zgjidhjen e qeverisë së re në Sofje, do të ulen dhe të zgjidhin çështjen në muajt e parë të vitit të ardhshëm.

 

Besoj dhe po punojmë intensivisht. Vendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ballkanit Perëndimor është në familjen europiane. Besoj thellësisht se të gjitha përpjekjet tona, si dhe mbështetja e parezervë e partnerëve tanë strategjikë, BE-së dhe Shteteve të Bashkuara, së shpejti do të jap fryte. Kërkesave të Sofjes i kemi dhënë tashmë përgjigje konstruktive dhe shpresojmë që me zgjedhjen e qeverisë së re në Bullgarinë fqinje të ulemi në tavolinë dhe ta zgjidhim çështjen në muajt e parë të vitit 2022. Ne jemi gati për një kompromis dinjitoz. Rruga europiane nuk ka alternativë për ne, ka theksuar Ahmeti.

 

 

Ndërsa i pyetur se sa ka ndikim Serbia në politikat e caktuara partiake në Maqedoni dhe a beson se ata duan të destabilizojnë vendin dhe rajonin, Ahmeti shton se vendi i Ballkanit Perendimor është në BE.

 

Siç e përmenda, vendi i Ballkanit Perëndimor është në BE. E them këtë sepse përderisa është e pranishme ideja dhe përpjekjet për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE, mundësia e destabilizimit të vendit dhe rajonit është e pamundur. Serbët në Maqedoninë e Veriut janë të organizuar në partitë e tyre dhe janë pjesë e koalicioneve me LSDM-në dhe VMRO-në dhe besoj se janë në komunikim me Beogradin, por nuk besoj se kanë mundësi apo motiv për të destabilizuar vendin, ka shtuar kështu Ahmeti për Vecernji.

Marketing

TË FUNDIT

Përurohet rruga Krushopek- Qendra rekreative Saraj, zëvendësministri Rexhepi: Edhe një projekt i kryer me sukses

Edhe një projekt i kryer me sukes, ku edhe njehrit dëshmojmë se e mbajmë fjalën dhe realizojmë prijekte konkrete. Sot jemi të pranishëm në...

Një fabul si Mahalla, Nikko e sjellë në një mini film

“Mahalla”, kështu titullohet projekti më i ri nga Nikko, një emër mjaft atraktiv për skenën muzikore shqiptare dhe shumë premtues për të sjellë projekte...

Grubi i përgjigjet Mickoskit: Koha për zgjidhje jo për zgjedhje

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, ka porositur shefin e opozitës maqedonase, kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan...

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të...

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti do të takohet me kryeministrin bullgar Petkov

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot do të takojë kryeministrin e Republikës së Bullgarisë, Kirill Petkov i cili gjatë ditës së...