1.8 C
Skopje

Grubi: BDI do t’i mbajë të njëjtat pozicione edhe në qeverinë e re

Zëvendëskryeministri i parë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi thotë se vendi nuk ka kohë për aventura politike dhe përqendrimi duhet të jetë në zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë çka pastaj e zhbllokon rrugën evropiane. Grubi shprehet optimist se në një afat të shkurtër kohor Maqedonia do të mund të hap negociatat me Bashkimin Evropian, por thotë se për të arritur këtë, vendi duhet të ketë stabilitet institucional duke kundërshtuar këtu mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme. Në një intervistë për KosovaPress, Grubi ndër të tjera flet edhe për pozitën që do ta ketë BDI në qeverinë e re dhe për nismën rajonale “Open Ballkan”.

Grubi deklaroi se posti i zëvendëskryeministrit të parë në Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut do t’i takojë prapë Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI).

Derisa socialdemokratët e LSDM-së do të ndërrojnë disa nga ministrat, BDI nuk do të ketë ndryshime në përbërjen e re të kabinetit qeveritar përveç që pritet të marrë edhe drejtimin e Ministrisë së Arsimit.

“BDI do të jetë po në këto pozicione të cilat i ka, të cilat janë shumë afirmative, shumë dobiprurëse për qytetarët me pozitën të cilën unë ushtroj të zëvendëskryeministrit të parë, me ministrin e Jashtëm, ministrin e Financave, ministrin e Ekonomisë, me ministrin e Ambientit, por kemi vetëm një ndryshim, tek ministri për Shoqëri Informatike dhe Administratë e këmbejmë me gjasë me Ministrinë e Arsimit që do të thotë do të marrim një ministri të cilën e kemi drejtuar edhe më herët por të cilën e kishim edhe synim… Po të njëjtat pozita ne i mbajmë, ndryshimi do të ndodh në LSDM me kryeministrin, Dimitar Kovaçevski në vend të Zoran Zaev, por sipas paralajmërimeve ata do të bëjnë edhe ndryshime të tjera në shumë prej ministrive”, thotë Grubi.

Ndryshimet në skenën politike në vendin fqinj erdhën pasi Lëvizja Besa braktisi koalicionin qeveritar e duke bërë që pozita dhe opozita të kishin numër të njëjtë deputetësh në Kuvend. Mirëpo, Alternativa me katër deputetët e saj vendosi t’i bashkohet koalicionit duke rikthyer numrat në favor të koalicionit aktual qeveritar.

 

Marketing

TË FUNDIT

Përurohet rruga Krushopek- Qendra rekreative Saraj, zëvendësministri Rexhepi: Edhe një projekt i kryer me sukses

Edhe një projekt i kryer me sukes, ku edhe njehrit dëshmojmë se e mbajmë fjalën dhe realizojmë prijekte konkrete. Sot jemi të pranishëm në...

Një fabul si Mahalla, Nikko e sjellë në një mini film

“Mahalla”, kështu titullohet projekti më i ri nga Nikko, një emër mjaft atraktiv për skenën muzikore shqiptare dhe shumë premtues për të sjellë projekte...

Grubi i përgjigjet Mickoskit: Koha për zgjidhje jo për zgjedhje

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, ka porositur shefin e opozitës maqedonase, kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan...

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të...

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti do të takohet me kryeministrin bullgar Petkov

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot do të takojë kryeministrin e Republikës së Bullgarisë, Kirill Petkov i cili gjatë ditës së...