Grubi: Nisma për një kryeministër shqiptar nuk është vetëm simbolike

0
125

Zëvendëskryeministri i parë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi thotë se vendi nuk ka kohë për aventura politike dhe përqendrimi duhet të jetë në zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë çka pastaj e zhbllokon rrugën evropiane. Grubi shprehet optimist se në një afat të shkurtër kohor Maqedonia do të mund të hap negociatat me Bashkimin Evropian, por thotë se për të arritur këtë, vendi duhet të ketë stabilitet institucional duke kundërshtuar këtu mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme. Në një intervistë për KosovaPress, Grubi ndër të tjera flet edhe për pozitën që do ta ketë BDI në qeverinë e re dhe për nismën rajonale “Open Ballkan”.

Grubi flet edhe për marrëveshjen me partnerin e koalicionit LSDM-në, lidhur me drejtimin e qeverisë nga një kryeministër shqiptar në 100-ditëshin e fundit të qeverisjes.

Ai thotë se atë do ta përcaktojë kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, dhe se me këtë do të dëshmohet se shqiptarët në Maqedoninë e Veriut mund të mbajnë edhe postin e kryeministrit dhe të presidentit.

“Janë zotuar publikisht dhe nuk e besoj që kushdo qoftë, cilado qoftë parti politike shqiptare, nuk do të kishte guximin që të mos votojë një kandidat shqiptar për herë të parë të zgjidhet kryeministër në Kuvendin tonë me votat në Kuvend, prandaj nuk shoh sfidë të veçantë, nuk shoh sfidë të veçantë as të VMRO-DPMNE sepse edhe ata kanë gatishmëri ta votojnë një shqiptar për kryeministër në këtë vend, në veçanti në 100-ditëshin e fundit të kësaj qeverisje. Kjo nismë është më shumë se simbolike, po të ishte vetëm një ditë do të ishte simbolike, por 100 ditë nuk janë pak para zgjedhjeve, sigurisht janë edhe 60 ditë pas mbajtjes së zgjedhjeve deri në zgjedhjen e qeverisë së re për arsye të negociatave por do të vendoset një rregull i ri, do të vendosë një realitet të ri në vendin tonë dhe të shihet që ka paanshmëri të gjerë nga e gjithë shoqëria për të pasur një shqiptar në krye të qeverisë”, thotë ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here