-1.2 C
Skopje

Ademi: Falë kësaj Qeverie korridori 8 po bëhet realitet

Koordinatori i grupit parlamentar të Bashkimit Demokratik për Integrim Arbër Ademi sot në kuvend në fjalim ceku se e gjithë BDI-ja me ministrat e sajë në këtë Qeverisje realizuam shumë projekte të mëdha si ajo e Korridorit 8.

“ Qeveria të cilës ne i dhamë besimin tonë në Gusht të vitit 2020 nga kjo sallë e Kuvendit ka hapur rrugën e realizimit të projektit më të madh infrastrukturor të Korridorit 8 për të cilën u nënshkrua marrëveshje me kompaninë e mirënjohur Bechtel – Enka dhe korrektësia e ligjit të cilin e votuam bashkë këtu, u konfirmua edhe nga Gjykata Kushtetuese duke mundësuar tashmë definimin e kohës së fillimit të punimeve në verë të këtij viti”.

Më poshtë vazhdoi duke cekur edhe shpronësimet e pronave në rrugën Shkup-Bllacë.

“ Ishte kjo Qeveri, për të përkrahur vazhdimin e punës së të cilës jemi këtu, që përfundoi procedurën e shpronësimit të pronave në rrugën Shkup – Bllacë dhe sot po vazhdon të ndërton rrugen e Arbërit. Përkrahim plotësisht edhe lidhjen hekurudhore përgjatë Korridorit 8 dhe rikujtojmë që në rrjedhë e sipër është edhe lidhja energjetike mes Manastirit dhe Elbasanit” mes tjerash deklaroi Ademi.

Marketing

TË FUNDIT

Përurohet rruga Krushopek- Qendra rekreative Saraj, zëvendësministri Rexhepi: Edhe një projekt i kryer me sukses

Edhe një projekt i kryer me sukes, ku edhe njehrit dëshmojmë se e mbajmë fjalën dhe realizojmë prijekte konkrete. Sot jemi të pranishëm në...

Një fabul si Mahalla, Nikko e sjellë në një mini film

“Mahalla”, kështu titullohet projekti më i ri nga Nikko, një emër mjaft atraktiv për skenën muzikore shqiptare dhe shumë premtues për të sjellë projekte...

Grubi i përgjigjet Mickoskit: Koha për zgjidhje jo për zgjedhje

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, ka porositur shefin e opozitës maqedonase, kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan...

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të...

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti do të takohet me kryeministrin bullgar Petkov

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot do të takojë kryeministrin e Republikës së Bullgarisë, Kirill Petkov i cili gjatë ditës së...