23.8 C
Skopje

Angelia Jolie poston letrën prekëse të një gruaje afgane: Ju lutem sigurohuni që ato të mos harrohen

Angelina Jolie përdori platformën e saj për të ngritur zërin e një gruaje afgane në vështirësi.

Ylli i filmit, 46 vjeç, hyri në Instagram të shtunën për të ndarë një fragment nga një letër që i është dërguar së fundmi.

Jolie u bëri thirrje 12.2 milionë ndjekësve të saj që të ‘gjurmojnë se çfarë po ndodh në Afganistan ‘ dhe ‘të sigurohen që ata të mos harrohen’.

“Një grua e re në Afganistan ma dërgoi këtë letër. Unë po e mbroj identitetin e saj, por ajo nuk ka mundur të kthehet në shkollë që kur talebanët morën pushtetin”, shkroi nëna e gjashtë fëmijëve.

“Tani, me gratë që arrestohen thjesht për pjesëmarrje në protesta paqësore, mund të mos mund të dal më kurrë jashtë apo edhe të flas pasi jam vajzë”, tutje aktorja ndau më shumë informacione.

“Mendoj se gratë nuk kanë asnjë të drejtë të flasin. Gruas i hiqen të drejtat dhe nuk lejohen të bëjnë asgjë në vend”, thuhet në një fragment nga letra, shkruan DailyMail.

“Disa javë më parë, kur talebanët arrestuan dy nga gratë që ngritën zërin për të kërkuar të drejtat e gruas dhe lirinë, thjesht mendova se ky ishte fundi dhe mund të mos mund të dal më jashtë ose madje të arrij. të flas si jam vajzë”.

Postimi vazhdoi duke renditur emrat e grave që janë zhdukur dhe datat kur ato janë marrë.

Aktivistet quheshin: Alia Azizi, Parwana Ibrahimkhel, Mursal Ayar, Zahra Mohammadi dhe Tamana Zaryab Paryani dhe tre motrat e saj.

“Ju lutemi, gjurmoni se çfarë po ndodh në Afganistan, ku gratë e reja po merren nga shtëpitë e tyre gjatë natës nën kërcënimin e armëve dhe po zhduken, dhe kufizime të reja po vendosen për lirinë e grave dhe vajzave ditë pas dite. Ju lutemi ndihmoni që të mos harrohen”, ka shkruar Jolie në mbishkrim.

Kjo nuk është hera e parë që filantropia i drejtohet Instagramit për të ngritur zërin për gratë afgane në nevojë.

Pasi iu bashkua Instagramit në gushtë, aktorja ndau një letër nga një grua e re e shqetësuar për të ardhmen e Afganistanit pas marrjes së pushtetit nga Talibanët.

Marketing