28.8 C
Skopje

Njihuni me Starship House – Diamanti arkitektonik i shekullit të 20-të që po shitet (FOTO-VIDEO)

“Starship House” ka dalë në shitje për 3.5 milionë euro. Ky diamant arkitektonik i shekullit të 20-të është projektuar dhe ndërtuar në vitin 1967, duke reflektuar energjinë pozitive të vendit, të përjetuar nga kanadezët në atë kohë

Arthur Erickson ishte arkitekti kanadez më i njohur ndërkombëtarisht dhe “Starship House” që ai projektoi në West Vancouver konsiderohet diamanti i arkitekturës së mesit të shekullit.

Tani, “Starship House” – i njohur gjithashtu si “Catton House” – është vënë në shitje nga West Coast Modern për afro 3.5 milionë euro, raporton noa.al.

Shtëpia është projektuar dhe ndërtuar në vitin 1967, duke reflektuar energjinë pozitive të vendit të përjetuar nga kanadezët në atë kohë.

“Në një farë kuptimi, Catton House pasqyron optimizmin e jashtëzakonshëm me të cilin kanadezët shikonin më pas nga e ardhmja,” tha Trent Rodney nga West Coast Modern.

“1967 – viti kur u ndërtua – paralajmëroi një epokë të jashtëzakonshme të arkitekturës dhe dizajnit, duke kulmuar në Panairin Ndërkombëtar të Montrealit të vitit 1967 dhe ndërtimin e ndërtesave ikonike si Bashkia e Torontos dhe Universiteti Simon Fraser në Burnaby, British Columbia.”

Erickson ishte i njohur për prioritizimin e peizazhit në të gjitha projektet e tij, nga shtëpitë, ndërtesat komerciale dhe ndërtesat publike te peizazhi publik. E gdhendur në një shkëmb të pjerrët në Eagleridge Drive,

“Starship House” ose “Catton House” përfiton nga terreni dhe përfundon të jetë një strukturë arkitekturore skulpturore dhe futuriste me pamje nga ngushtica e Georgias.

Shtëpia me katër dhoma gjumi, dy banja dhe e mbuluar me kedër është e përmbytur nga drita natyrale që vjen nga dritaret me pamje nga perëndimi.

Karakterizohet nga dy nivele: i pari është një dhomë ndenjeje e rrethuar nga dhoma e ndenjes prej xhami, me fokus në një oxhak këndor. Në këtë nivel ndodhet zona e ngrënies, kuzhina dhe dhoma e gjumit master.

Në katin e sipërm, dhomat e fëmijëve. Kedri jashtë shtëpisë plotësohet nga dysheme lisi dhe dyer sofër. “Ndonjëherë shikoj prapa në projektet që kam bërë dhe mendoj, ‘Si më lejuan ta bëja këtë?”, thoshte Arthur Erickson.

Marketing