28.8 C
Skopje

Messi ka arritur rekordin e Thierry Henrys për më së shumti penallti të humbura në historinë e Ligës së Kampionëve

Lionel Messi ka arritur rekordin e Thierry Henry për më së shumti penallti të humbura në historinë e Ligës së Kampionëve, ndërsa ka kaluar Cristiano Ronaldon për më së shumti penallti të ekzekutuara.

Ai ka humbur pesë nga 23 tentativat e penalltisë në kompeticion, me të fundit që vjen në fitoren e 16-të të fundit të Paris Saint-Germain ndaj Real Madrid të martën mbrëma.

Thibaut Courtois arriti t’ia mohojë golin Messit, pasi Kylian Mbappe kishte fituar goditjen nga pika, shkruan “Goal”.

Në pjesën më të madhe të ndeshjes së parë mes dy ekipeve të mëdha evropiane, rastet e golave ishin të rralla, pasi madrilienët ishin kryesisht të përqendruar në mbrojtje.

Megjithatë, Mbappe depërtoi në minutën e fundit për të shënuar dhe fituar 1-0.

Marketing