17.8 C
Skopje

NATO dënon sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg të enjten denoncoi “sulmin e pamatur dhe të paprovokuar” të Rusisë ndaj Ukrainës, duke paralajmëruar se ai vë në rrezik jetë “të panumërta”.

Ai tha se aleatët e NATO-s “do të takohen për të adresuar pasojat e veprimeve agresive të Rusisë”.

“Edhe një herë, pavarësisht paralajmërimeve tona të vazhdueshme dhe përpjekjeve të palodhura për t’u angazhuar në diplomaci, Rusia ka zgjedhur rrugën e agresionit kundër një vendi sovran dhe të pavarur. Kjo është një shkelje e rëndë e ligjit ndërkombëtar dhe një kërcënim serioz për sigurinë euroatlantike. I bëjmë thirrje Rusisë që të ndërpresë menjëherë veprimet e saj ushtarake dhe të respektojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”, tha Stoltenberg në një deklaratë.

Stoltenberg shtoi se qëndrojnë me popullin e Ukrainës në këtë kohë të tmerrshme.

“NATO do të bëjë gjithçka që duhet për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët”, tha ai.

Deklarata erdhi pasi presidenti rus, Vladimir Putin njoftoi një operacion ushtarak në Ukrainë dhe shpërthime u dëgjuan në të gjithë vendin.

Ukraina nuk është anëtare e aleancës ushtarake perëndimore prej 30 vendesh, por përpjekja e saj për t’u bashkuar ka zemëruar udhëheqësin e Kremlinit. Putin ka kërkuar garanci nga NATO dhe SHBA se Ukrainës nuk do t’i jepet kurrë anëtarësimi pasi ai ka grumbulluar forca të mëdha përgjatë kufirit me fqinjin properëndimor të Rusisë.

Stoltenberg ka thënë më parë se NATO nuk ka plane të dërgojë trupa për të luftuar në Ukrainë nëse Rusia sulmon dhe fuqia kryesore Uashingtoni ka përjashtuar dislokimin e forcave të saj për të mbrojtur vendin.

Marketing