23.8 C
Skopje

Kriza ekonomike, deputeti Ademi: Gjendja po menaxhohet shumë mirë

Deputeti i BDI-së, Arbër Ademi, i ftuar në emisionin “Rruga drejt” në Alsat duke folur për ndikimin e krizës ukrainase në ekonominë e Maqedonisë, tha se qytetarët dhe opinioni me të drejtë janë të shqetësuar, por sipas tij Qeveria po e menaxhon mirë situatën.

Ademi me këtë rast ka theksuar pakon e masave të miratuara një ditë më parë në Qeveri.

“Tani pushtimi dhe armiqësitë në Ukrainë, natyrisht, po përkeqësojnë situatën ekonomike, kemi destabilizimin ekonomik në të gjithë kontinentin evropian dhe më gjerë… Të gjitha pyetjet që bëni dhe cila pjesë e publikut i ngre janë legjitime. Do të thosha shumë saktë opinionin, qytetarët ngrenë pyetje që lidhen drejtpërdrejt me gjendjen e tyre financiare dhe këtë goditje çmimi që po përballemi. Por gjithsesi do të thoja që situata këtu është menaxhuar mirë. Mjafton të shikojmë paketën e masave, 26 masa që u miratuan dje nga Qeveria, disa prej të cilave do të vijnë në Kuvend, shohim një qasje të përgjegjshme, të ndërgjegjshme të institucioneve të vendit dhe klasës politike në pushtet për ta lehtësuar të gjithë qytetarët të përballen me këto zhvillime dramatike ekonomike”, tha Ademi.

Marketing