Analizë nga BBC: A mund të shohim një luftë të plotë mes Rusisë dhe NATO-s?

0
338

BBC ka publikuar një analizë lidhur me çështjen e probabilitetit që në të ardhmen të ketë konflikt mes Rusisë dhe NATO-s.

Nuk është e pamundur, prandaj NATO ka qenë kaq e kujdesshme ndaj ndërhyrjes, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Vladimir Putin ka kërcënuar çdo vend që pengon “operacionin e tij special ushtarak” në Ukrainë me pasoja të një ashpërsie “të pa përjetuar në historinë tuaj”, të cilat shumica e marrin nënkuptimin e përdorimit të armëve bërthamore.

BBC thotë se është e vështirë të dihet se sa seriozisht duhet të merret retorika e Putinit, por, duke pasur parasysh paparashikueshmërinë e tij të fundit, shumë në Perëndim janë nervoz se ku mund të shkojë e gjithë kjo.

Putini këmbëngul se ai është vetëm në Ukrainë “për të mbrojtur popullsinë rusishtfolëse të Ukrainës lindore” nga ajo që ai e konsideron agresionin e qeverisë në Kiev, por askush nga ne nuk mund të thotë me siguri se cili është në të vërtetë plani i tij i lojës.

Ai tha se nuk dëshiron të “pushtojë” Ukrainën – por më pas ai tha gjithashtu se nuk do ta pushtonte atë.

Më gjerësisht, ne e dimë nga ajo që ai ka shkruar dhe thënë, se ai e sheh NATO-n si një kërcënim të madh për Rusinë dhe se ai dëshiron të sfidojë strukturën e saj, veçanërisht në Evropën Lindore.

“NATO-ja do të duhet të reagojë në rast të një sulmi ndaj vendeve që janë anëtarësuar që nga viti 1997 – vendet që kufizojnë Ukrainën dhe Bjellorusinë”, shkruan BBC.

Sa më shumë në perëndim të përparojnë forcat ruse, aq më i madh është rreziku i një sulmi aksidental – ose i qëllimshëm – në territorin e NATO-s.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here