Jerusalem: Përleshje në xhaminë Al-Aksa, 20 palestinezë të lënduar (VIDEO)

0
78

Të paktën 20 persona u plagosën në përleshjet mes policisë izraelite dhe palestinezëve në xhaminë Al-Aksa në Jerusalem herët këtë mëngjes, sipas Shërbimit Mjekësor Palestinez.

Nuk dihet ende se çfarë e shkaktoi dhunën dhe Komuniteti Islamik që drejton xhaminë tha se policia izraelite ndërhyri menjëherë pas lutjeve të mëngjesit, kur mijëra besimtarë u mblodhën në xhami.

Pamjet nga incidenti në internet tregojnë palestinezët duke hedhur gurë ndaj policisë, e cila u përgjigj me gaz lotsjellës dhe bomba shokuese.

Shërbimi i Urgjencës Palestineze të Gjysmëhënës së Kuqe tha se 20 persona të lënduar ishin dërguar në spitale dhe administrata e xhamisë tha se një nga rojet ishte goditur në sy me një plumb gome.

Al-Aksa është vendi i tretë më i shenjtë për besimtarët islam dhe është ndërtuar në majë të një kodre që është e shenjtë për hebrenjtë, të cilët e quajnë atë Mali i Tempullit dhe ka qenë një vatër e dhunës izraelito-palestineze për dekada.

Dhjetëra mijëra palestinezë pritet të mblidhen sot në Al-Aksa për faljen e xhumasë gjatë Ramazanit, muajit më të rëndësishëm dhe më të shenjtë në Islam.

Tensionet izraelito-palestineze janë rritur javët e fundit pas një serie sulmesh vdekjeprurëse nga palestinezët që kanë vrarë 14 persona në Izrael.

Izraeli ka kryer disa arrestime dhe operacione ushtarake në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke shkaktuar përleshje që kanë vrarë shumë palestinezë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here