24.8 C
Skopje

18 raste me Covid 19 në vend, një i vdekur

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë kryer 684 analiza dhe janë regjistruar 18 raste të reja me KOVID-19, prej të cilave në Shkup 16 dhe në Manastir 2.

Nga numri total i pozitivëve (18), është regjistruar 1 reinfeksion.

231 të shëruar janë regjistruar nga: Shkupi 101, Manastiri 41, Prilepi 24, Kërçova 13, Ohri 8, Kavadari dhe Radovishi 6, Shtipi 5, Velesi 4, Kumanova, Tetova, Koçani dhe Dellçeva. Nga 3, Strumica dhe Krusheva – nga 2, Struga, Negotina, Resnja, Kriva Pallanka, Vinica, Demir Kapija dhe Pehçeva – nga 1.

Nuk është raportuar asnjë vdekje në 24 orët e fundit.

Sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga Moj Termin, po ashtu është raportuar edhe një i vdekur nga Strumica (86 vjeç), i cili ka ndërruar jetë në shtëpi, i raportuar më 30.03.2022.

Janë kryer 684 analiza përmes: ISHP-62, QSHP Shkup-0, QSHP Manastir-0, QSHP Prilep-0, QSHP Tetovë-0, QSHP Kumanovë-4, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-0, spitali laboratorik Kozle-0, UK Pulmologjia me alergologji -0, CGH 8-0 shtator, Instituti i Mikrobiologjisë-0, Zan Mitrev (Philip II) -36, Avicena-18, Biotek-27, Sistina-14, laboratori Laor -0 , Sinlab-0, Remedika-0, Fertility-0, Geneva-0, Nikob Lab-91, VFV Medical-0, Eli Medica Plus-7, Royal Medica-0, Spectra-MM-0, Rapid Lab-4 , Zan Mitrev Strumica – 0, Nova Lab Diagnostics – 0, Ramus-0, PHI dhe PHI (test i shpejtë) – gjithsej 421.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.997.169 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 308.620, numri i të shëruarve është 298.532, numri i të vdekurve është 9.262, ndërsa numri i rasteve aktive është 826.

Marketing