Zelenski: Intensiteti i sulmeve ruse në Kharkov në Donbas është rritur

0
104

Intensiteti i sulmeve ruse në Kharkov në Donbas dhe në rajonin e Dnipropetrovsk është rritur.

Në fjalimin e tij të mbrëmjes me video drejtuar vendit të tij, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se nëse Ukraina do të kishte akses në armë më të mira në krahasim me ato të përdorura nga Rusia, ata do t’i kishin dhënë fund luftës.

Ai shtoi se nëse vendi i tij merr armët e premtuara në javët e ardhshme, kjo do të shpëtojë mijëra jetë.

Presidenti i Ukrainës informoi gjithashtu se intensiteti i sulmeve ruse në Kharkov në Donbas dhe në rajonin e Dnipropetrovsk është rritur, madje duke synuar strukturat civile.

“Fati i dhjetëra mijëra banorëve të Mariupolit që u zhvendosën në territoret e kontrolluara nga Rusia nuk dihet”, tha Zelensky.

Kjo vjen pasi Ministria ruse e Mbrojtjes lëshoi ​​një ultimatum të ri për ushtarët ukrainas që mbahen në qytetin e rrethuar të Mariupolit për të lënë armët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here