Inflacioni në Turqi është rritur në 70% dhe është më i larti që nga viti 2002

0
91

Norma vjetore e inflacionit në Turqi u hodh në pothuajse 70% në prill dhe rritja e mprehtë e çmimeve i ka bërë nevojat bazë të paarritshme për shumë familje për shkak të rënies së fuqisë blerëse.

Çmimet me pakicë u rritën 69,97% në prill krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, rritja më e madhe në Turqi që nga viti 2002, tha sot Instituti i Statistikave Turke.
Në muajin mars, norma vjetore e inflacionit në Turqi ishte 61.14%.

Në Turqi, kritikët kanë fajësuar politikat ekonomike të Presidentit Rexhep Tajip Erdogan për rritjen e çmimeve, e cila favorizon uljen e normave të interesit për të nxitur rritjen dhe eksportet.

Udhëheqësi turk kundërshton koston e lartë të huamarrjes, duke argumentuar se ajo shkakton inflacion, në kundërshtim me opinionin ekonomik konvencional.

Banka Qendrore e Turqisë uli normën e saj bazë të interesit nga 19% në 14% nga shtatori 2021 deri në janar, pavarësisht inflacionit të lartë.,

Lira turke humbi 44% të vlerës së saj kundrejt dollarit amerikan vitin e kaluar.

Pushtimi rus i Ukrainës, i cili ka çuar në rritjen e çmimeve të gazit, naftës dhe grurit, ka përkeqësuar situatën në Turqi për shkak të varësisë nga importi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here