Sa varet bota nga nafta e Rusisë?

0
73

Bashkimi Evropian planifikon të ndalojë të gjitha blerjet e naftës ruse deri në fund të vitit.
Por anëtarët e BE-së, Hungaria dhe Sllovakia do të jenë në gjendje të vazhdojnë të blejnë naftë bruto ruse deri në fund të vitit 2023.

SHBA ka shpallur një ndalim të plotë të naftës ruse dhe Britania e Madhe do të heqë gradualisht naftën ruse deri në fund të vitit. Rusia është prodhuesi i tretë më i madh i naftës në botë, pas SHBA-së dhe Arabisë Saudite, dhe ka paralajmëruar se ndalimi i naftës së saj do të çonte në “pasoja katastrofike për tregun global” .

Rreth gjysma e eksporteve të naftës së papërpunuar të Rusisë shkoi në Evropë, përpara se të shpalleshin sanksionet.

Cilat janë alternativat ndaj naftës ruse?

Analisti i kërkimit Ben McWilliams thotë se duhet të jetë më e lehtë për të gjetur furnizues alternativë për naftë sesa për gaz, sepse ndërsa disa vijnë nga Rusia, “ka edhe shumë dërgesa nga tjetërkund”.

Disa vende që janë anëtarë të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë kanë nxjerrë ekuivalentin e 120 milionë fuçive nga rezervat e naftës – lirimi më i madh i rezervave në historinë e grupit ndërqeveritar.

Në fund të marsit, presidenti i SHBA Joe Biden urdhëroi një çlirim të madh të naftës nga rezervat e Amerikës në një përpjekje për të ulur kostot e larta të karburantit.
SHBA gjithashtu dëshiron që Arabia Saudite të rrisë prodhimin e saj të naftës dhe po shikon lehtësimin e sanksioneve ndaj naftës së Venezuelës.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here