Gjatë fundjavës ndërruan jetë 3 pacientë nga Covid 19, 159 qytetarë pozitiv ndaj virusit

0
54

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 3 ditët e fundit (nga data 06.05 deri më 08.05.2022):

Janë kryer 2.777 analiza dhe janë regjistruar 159 raste të reja me KOVID-19: Shkup – 79, Manastir – 29, Prilep – 9, Ohër – 8, Kumanovë, Kavadar dhe Veles – nga 5, Kërçovë – 4, Tetovë dhe Resnjë – pas. 3, Shtip dhe Gjevgjeli – nga 2, Gostivar, Strugë, Radovish, Bogdanci dhe Kratovë – nga 1.

Nga numri total i rasteve pozitive (159), janë regjistruar 25 reinfeksione.

Janë regjistruar 225 pacientë të shëruar nga: Shkupi – 137, Manastiri – 40, Prilepi dhe Ohri – 9, Dellçeva – 6, Kavadari – 5, Shtip – 4, Gostivar – 3, Tetova, Strumicë dhe Demir Hisar – nga 2, Kërçovë, Resnja, Struga, Negotina, Berova dhe Vinica – nga 1.

Gjatë 3 ditëve të fundit (nga 06.05 deri më 08.05.2022) është raportuar një i vdekur nga Ohri (82), i cili ka ndërruar jetë në spital. Sipas regjistrit të të vdekurve me diagnozë KOVID-19 nga Moj Termin, janë regjistruar edhe 2 persona të vdekur nga Shkupi (58 dhe 83). Një person ka ndërruar jetë në shtëpi dhe një në spital. Personat për vdekje janë regjistruar në periudhën 27.04.-29.04.2022.

Janë kryer 2777 analiza përmes: ISHP-229, QSHP Shkup-118, QSHP Manastir-103, QSHP Prilep-25, QSHP Tetovë-15, QSHP Kumanovë-49, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-1, Spitali laboratorik Kozle- 0, KU Pulmonologjia me alergologji-0, CGH 8-0 shtator, Instituti i Mikrobiologjisë-100, Zhan Mitrev (Philip II) – 48, Avicena-85, Biotek-107, Sistina-65, Laboratori Laor -100 , Sinlab-9, Remedika-9, Fertility-40, Genea-10, Nikob Lab-219, VFV Medical-44, Eli MedicaPlus-27, Royal Medica-4, Spectra-MM-9, Rapid Lab-13, Zhan Mitrev Strumica -7, Nova Lab Diagnostics – 5, Ramus – 9, PHI dhe PHI (test i shpejtë) – gjithsej 1,327.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 2.030.368 testime për COVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me COVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 310.298, numri i të shëruarve është 300.433, numri i të vdekurve është 9.287 dhe numri i rasteve aktive është 578.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here