Musliu: Toni i moderuar i Kovaçevskit dhe Petkovit nuk po u jep “material” atyre që duan të rrisin tensionet

0
77

Marrëdhëniet midis kryeministrit Dimitar Kovaçevski dhe kryeministrit bullgar Kiril Petkov janë qetësuar diplomatikisht gjatë dy-tre javëve të fundit. “Ata filluan të prononcohen me ton të moderuar për të ruajtur anën që u nevojitet, si dhe për të mos shkaktuar tensione në shoqërinë maqedonase dhe bullgare”, tha për Lokalno analisti Albert Musliu.

“Mendoj se është një veprim i mençur për të mos u dhënë “material” atyre që duan të hyjnë në ato marrëdhënie dhe duan të rrisin tensionet”, shpjegoi ai.

Ai theksoi se narativa e politikanëve bullgarë nuk është e papranueshme sepse flasin për të drejtat e njeriut dhe për ndryshime kushtetuese, por Deklarata në Kuvend është ajo që pengon mundësitë e tyre.

“Për arsye të brendshme politike, shohim se intelektualët bullgarë të vetëdijshëm thonë se kjo që po bëhet është e tepruar dhe nuk përmirëson marrëdhëniet mes dy popujve, ndaj mendoj se në rast se do të ketë takim Radev-Petkov me Macron-in, presidenti francez me autoritetin e tij do të përpiqet t’u japë atyre një vështrim të sinqertë nga kjo situatë, thotë analisti.

Për mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme, në rast të mos heqjes së vetos në qershor, Musliu thotë me vendosmëri se kjo lëvizje nuk u shkon për shtat partnerëve strategjikë.

“Do të shohim nëse opozita do të arrijë të bëjë presion mbi shoqërinë me protestën e saj. Por unë mendoj se zgjedhje të parakohshme nuk do të ketë sepse mazhoranca do të vendosë për to”, tha analisti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here