Nadal në një ndeshje epike tregoi se kush është “mbreti”, rrëzoi Gjokoviçin nga Roland Garros

0
196

Tenisti më i mirë në botë, Novak Gjokoviç është mposhtur në çerekfinale të Roland Garros nga rivali i tij më i madh Rafael Nadal me rezultat 3-1, në sete 6-2, 4-6, 6-2, 7-6/4. “Klasiku” i “Philippe Chatrier” zgjati katër orë e 14 minuta dhe spanjolli do të luajë në gjysmëfinale të turneut Grand Slam për të gjashtin vit radhazi, të cilin e ka fituar trembëdhjetë herë deri më tani.

Episodi 59 i rivalitetit më të madh në historinë e tenisit dhe përballja e dhjetë në fushën e Parisit, i takoi Nadalit në një tjetër ndeshje epike. Nga nëntë të mëparshmet, spanjolli fitoi tetë, dhe Gjokoviç festoi vitin e kaluar dhe është i vetmi që mundi Rafën në Paris (2015, 2021), së bashku me Robin Soderling (2009).

Spektakli i dy top yjeve nisi me një rivalitet të madh në gejmin e parë. Pas një beteje 12-minutëshe, Nadal ishte i pari që goditi dhe kaloi në avantazh 1-0. Pasi e konfirmoi dhe luftoi për një avantazh të sigurt, në ndeshjen e pestë ai tronditi sërish tenistin e parë në botë dhe e rriti në 1-4. Veterani spanjoll nuk humbi epërsinë bindëse dhe përdori topin e parë të setit, për epërsinë 1-0 (6-2).

Një betejë e pabesueshme u zhvillua në lojën hyrëse të setit të dytë. Gjokoviqi shërbeu, kurse Nadal vazhdoi me të njëjtin ritëm dhe pas gjashtëmbëdhjetë minutash luftim me gjashtë pika të kursyera, serbi u dorëzua dhe hyri sërish në negativ. Asi spanjoll me “fshesën” konfirmoi pushimin dhe kaloi në epërsi me 2-0. Tenisi atomik u luajt edhe në gejmin e gjashtë. Nadal e shpëtoi pesë herë pushimin e kundërshtarit, por në të gjashtin dështoi dhe Gjokoviçi u rikthye në lojë në setin e dytë me ndeshjen e parë të servisit të kundërshtarit dhe menjëherë më pas me një pushim të ri barazoi në 1-1 (6-4).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here