Johnny Depp fitoi gjyqin, Amber Heard u shpall fajtore

0
0

Gjyqi mes Amber Heard dhe Johnny Depp ka përfunduar. Aktori i njohur fitoi gjyqin për shpifje kundër ish-bashkëshortes së tij Amber Heard dhe do të marrë 15 milionë dollarë dëmshpërblim.

Juria e shpalli Amber Heard fajtore për shpifje në një artikull të botuar në Washington Post në 2018. Johnny Depp do të marrë 10 milionë dollarë dëmshpërblim dhe 5 milionë dollarë dëmshpërblim.

Juria, identiteti i së cilës nuk u bë i ditur për një vit, përbëhej nga pesë burra dhe dy gra të moshës 20 deri në 60 vjeç.

Johnny Depp nuk ishte i pranishëm në momentin e leximit të vendimit, sepse ai udhëtoi në Mbretërinë e Bashkuar javën e kaluar për të performuar në një koncert.

Pas vendimit, Amber Heard postoi një deklaratë në Instagram:

“Është e pamundur të shpjegohet zhgënjimi që ndjej sot. Jam e thyer që kaq shumë prova nuk ishin të mjaftueshme për të kundërshtuar fuqinë dhe ndikimin joproporcional të ish-bashkëshortit tim. Kjo është një kthim prapa. E kthen orën pas në një kohë kur gruaja që foli ishte e zënë ngushtë dhe e poshtëruar publikisht. Kjo hedh poshtë idenë se dhuna ndaj grave duhet marrë seriozisht”, tha ajo.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amber Heard (@amberheard)

Juria zbuloi gjithashtu se edhe Johnny Depp kishte shpifur ndaj Heard, ajo mori 2 milion dollarë dëmshpërblim, por nuk mori një kompensim dënimi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here