33.8 C
Skopje

Lufta e Rusisë në Ukrainë është një “tragjedi e madhe”, thotë Merkel

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se ka punuar shumë për të parandaluar që situata në Ukrainë të përshkallëzohet në një konflikt të plotë.

Duke folur në intervistën e saj të parë që nga largimi i detyrës, ajo tha se ishte “thellësisht e pikëlluar” që përpjekjet gjermano-franceze mbi një marrëveshje paqeje të Minskut me Rusinë kishin dështuar, por ajo nuk fajësoi veten.

“Diplomacia nuk është e gabuar vetëm sepse nuk funksionon”, tha ajo në një intervistë për ARD. Marrëveshja e paqes e Minskut e arritur në 2014 dhe 2015 kishte për qëllim zgjidhjen e konfliktit në Ukrainën lindore midis separatistëve të mbështetur nga Rusia dhe forcave të qeverisë ukrainase.

Liderët e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës u takuan në të ashtuquajturin format Normandi për të kërkuar përfundimin e konfliktit, por marrëveshjet u penguan nga interpretimet e ndryshme të përmbajtjes dhe procesit të zbatimit të tyre.

“Megjithëse nuk ka qenë kurrë plotësisht i suksesshëm, procesi i paqes ka sjellë “njëfarë qetësie” që i ka dhënë Ukrainës disa vite për t’u zhvilluar si komb dhe për të forcuar ushtrinë e saj,” tha ajo. ,

Lidhur me situatën aktuale, Merkel tha se nuk kishte asnjë justifikim për “mospërfilljen brutale të ligjit ndërkombëtar nga Rusia”. Ajo tha se sulmi ishte një gabim i madh dhe pyeste veten se çfarë mund të ishte bërë ndryshe. Ajo tha se ishte kundër planit të Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n, sepse ajo donte të parandalonte përshkallëzimin me Rusinë dhe sepse Ukraina nuk ishte gati për t’u bashkuar me Aleancën. Ajo tha gjithashtu se nuk ishte naive për “urrejtjen” e presidentit rus Vladimir Putin ndaj modelit demokratik perëndimor, duke thënë se ajo i kishte paralajmëruar vazhdimisht kolegët e saj se ai donte të shpërbënte Bashkimin Evropian.

Gjatë mandatit të saj, Merkel mbrojti mbajtjen e komunikimit me Putinin dhe një qasje tregtare-pragmatike ndaj Moskës. Por, menaxhimi i saj i Nord Stream 2 për dërgimin e gazit natyror nga Rusia në Gjermani është kritikuar ashpër për thellimin e varësisë së Gjermanisë nga energjia ruse. Merkel, 67 vjeç, dha dorëheqjen vitin e kaluar pasi shërbeu si kancelare e Gjermanisë nga viti 2005 deri në 2021, duke përfaqësuar Unionin Demokristian (CDU).

Marketing