Bitcoin ra në nivelin më të ulët në një vit e gjysmë

0
95

Bitcoin ra në nivelin më të ulët në tregtinë aziatike në 18 muajt e sotëm, i nxitur nga të dhënat shqetësuese për inflacionin në Shtetet e Bashkuara, gjë që shkaktoi averzion të investitorëve për të investuar në aktive me rrezik.

Kriptomonedha më e madhe në botë pas kapitalizimit të tregut ra me 8,9 përqind në 24,903,49 dollarë, që është niveli më i ulët nga dhjetori i vitit 2020, raporton “Bloomberg”.

Tokenët tjerë dixhital gjithashtu u dobësuan me rritjen e shitjeve.

Indeksi MVIS, i cili mat vlerën e 100 kriptomonedhave kryesore, ra me 9.7 për qind.

Analistët thonë se kriptovalutat janë në ballë të politikës monetare të Rezervës Federale, e cila do të vendosë këtë javë për një rritje të re të normës së interesit të referencës në mënyrë që të freskojë inflacionin e lartë. Disa madje vlerësojnë se bitcoin mund të bjerë nën 15,000 dollarë, ose edhe në shifra njëshifrore në mijëra dollarë për shkak të mjedisit të përgjithshëm makro dhe nivelit të frikës që ka kapur tregun.

Tregtarët po vënë gjithnjë e më shumë baste për rritjen më agresive të normave të interesit nga Rezerva Federale pasi u njoftua të premten e kaluar se inflacioni i SHBA arriti në 8.6 për qind në maj nga i njëjti muaj i vitit 2021, niveli i tij më i lartë që nga dhjetori 1981.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here