Petkov do ta parashtrojë në Parlamentin bullgar propozimin francez për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

0
199

Kryeministri i Bullgarisë Kiril Petkov sot do të dërgojë në Kuvendin Popullor të Bullgarisë propozimin francez për heqjen e vetos ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut për fillimin e negociatave të saj për anëtarësim në Bashkimin Europian. Këtë e ka potencuar vetë Petkov para bashkëpunëtorëve të tij më të afërt, raportojnë mediat bullgare.

Petkov u mburr se ishte “njohur në detaje me skemën se si do të ndodhë e gjithë kjo”: “Të enjten do të dërgohet zyrtarisht në të gjitha vendet anëtare të BE-së dhe unë personalisht do ta dërgoj në parlament nesër”.

“Personalisht, pas meje janë Emanuel Macron dhe Olaf Scholz. “Ne do ta pranojmë atë, më pas biem dhe vazhdojmë”.

Dje, në fillim të mbledhjes së Këshillit të Ministrave, Petkov lexoi kërkesën e tij, e cila u pranua menjëherë, “propozimi i presidencës franceze menjëherë t’i dërgohet Komisionit Parlamentar për Politikë të Jashtme”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here