Nis Wimbledon, gara për kupën dhe rekordet

0
67

“Shumë nga emrat më të mëdhenj të botës do të marrin pjesë në Grand Slam-in e tenisit të Wimbledon të këtij viti, të udhëhequr nga Serena Williams, Rafael Nadal, Novak Djokovic dhe Andy Murray, dhe yje të rinj si Emma Raducanu, Iga Schwentek dhe Carlo po luajnë.” BBC”.

Fituesi i parë Koyokovi (35) është ende favorit për të mbajtur titullin, i shtati në Wimbledon, që do ta barazonte me Pete Sampras, një më pak se rekordi i Roger Federer, shkruan “BBC”. Ковиokovi e barazohet me Federerin me 20 tituj Grand Slam dhe synon të zvogëlojë diferencën në krahasim me Nadalin në garën e vazhdueshme për trofetë më të mëdhenj.

Edhe pse vitin e kaluar mendoi se karriera e tij kishte përfunduar për shkak të një dëmtimi kronik në këmbë, 36-vjeçari Nadal luftoi për të fituar titujt e Australian Open dhe Roland Garros këtë vit, shkruan “BBC”. Menjëherë pas fitimit të titullit rekord të 22-të të Grand Slam në Paris, vëmendja u kthye shpejt te Wimbledon dhe nëse Nadal mund të luante. Spanjollit i nevojiteshin injeksione anestezie për të lehtësuar dhimbjet e Roland Garros dhe pas trajtimit mjekësor vendosi të udhëtonte për në Londër.

Williams, 40 vjeç, mori një ftesë për turneun ku fitoi shtatë nga 23 titujt e saj të Grand Slam, por nuk luajti në beqare pasi u tërhoq nga lëndimi gjatë ndeshjes së saj të raundit të parë në Wimbledon vitin e kaluar. Schweintec ka dominuar turneun WTA këtë vit pasi fitoi turneun e tij të gjashtë radhazi në Roland Garros-in e fundit dhe një seri prej 35 ndeshjesh i ka dhënë një epërsi të madhe në krye të renditjes botërore. Fara e parë fitoi të dy titujt e saj të Grand Slam-it në balte në Paris, arriti në raundin e katërt të Wimbledon vitin e kaluar dhe ishte kampione e të rinjve në 2019.

Në shortin e meshkujve, Matteo Berettini synon titullin e tij të parë madhor. Servisi i fortë dhe gjuajtjet e fuqishme të farës së tetë janë përshtatur mirë me terrenin, pasi është kthyer nga operacioni në krah, duke fituar nëntë ndeshje radhazi me bar për të fituar tituj në Stuttgart dhe Queens. Carlos Alcaraz konsiderohet kampioni i ardhshëm i shumëfishtë i Grand Slam, Hubert Hurkach fitoi titullin në Halle javën e kaluar (ai arriti në gjysmëfinalen e Wimbledon vitin e kaluar), Casper Rudd është fituesi i tretë pas arritjes në finalen e Roland Garros…, shkruan “BBC” .

Faqja zyrtare e Wimbledon ka publikuar disa nga sekuencat aktive që lojtarët kanë përpara fillimit të turneut. Kështu, Shvjontek nuk ka humbur asnjë ndeshje që nga muaji shkurt. Fituesja e parë, e cila do të kalojë javën e 13-të dhe të 14-të si nr. 1, i pamposhtur në 35 ndeshje radhazi, që është një rekord në këtë shekull, të cilin e ndan me S. Williams. Vetëm dy kishin vija më të gjata të fitoreve në vitet 2000, Gjokoviç (43) dhe Federer (41).

Schwyntek ka fituar gjashtë turne radhazi dhe nëse fiton Wimbledonin do ta kalojë Federerin.

Nëse përpiqeni të mbani mend kur Gjokoviç humbi një ndeshje për herë të fundit në Wimbledon, ishte pesë vjet më parë, dhe nuk ishte as një ndeshje finale, sepse ai u tërhoq nga dueli me Tomas Berdych në çerekfinale në 2017, shkruan Wimbledon. Gjashtë herë kampioni është në një seri prej 21 fitoresh në Wimbledon dhe dëshiron të bëhet njeriu i parë që fiton katër tituj radhazi të Wimbledon që kur Federer fitoi trofeun e tij të pestë radhazi në 2007.

Nadal arrin në Wimbledon për herë të parë që kur fitoi dy Grand Slamet e para të sezonit. Ai është në një seri prej 14 ndeshjesh të pamposhtur në Grand Slams dhe në moshën 36-vjeçare është në gjysmë të rrugës drejt Grand Slam-it kalendarik për herë të parë. Nadal gjithashtu ka një tjetër ecuri mbresëlënëse, duke arritur të paktën në çerekfinalet e 15 Grand Slam-eve të tij të mëparshme.

Sezoni me bar zë hapësirën më të shkurtër në kalendarin e tenisit profesional. Matteo Berettini është në një seri fitoresh prej nëntë ndeshjesh gjatë të cilave ai ngriti titujt në terrenin e Stuttgartit dhe Queens. Nënkampioni i Wimbledon arriti në finale vitin e kaluar në katër ndeshjet e mëparshme radhazi me bar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here