Ukrainë: Sulm me raketë në qendrën tregtare

0
85

Pas goditjes së qendrës tregtare në Kremenchuk, Ukrainë, ka nisur pastrimi i rrënojave në qendrën tregtare, këtë e ka bërë të ditur kryebashkiaku i Kremenchuk, Vitalii Maletskyi.

Në vendin e ngjarjes janë duke punuar shumë persona, nga tri rajone të Ukrainës, por, shpëtimtarët nuk kanë arritur ende në epiqendrën e shpërthimit, pasi rrënojat janë të mëdha.

“Ka ende një zonë të madhe për të punuar ku u shemb tavani, u shembën strukturat mbështetëse,” ka bërë të ditur Maletskyi.

Sipas kreut të administratës ushtarake të rajonit të Poltava, Dmytro Lunin, ka thënë se pastrimi i rrënojave do të vazhdojë edhe për dy ose tre ditë të tjera.

Gjatë këtij sulmi raketor, një person ka mbetur i vdekur në spital ndërsa, njëzet e pesë persona të tjerë ishin të shtrirë duke marrë shërbimet mjekësore.

“Tetëmbëdhjetë trupa dhe tetë copëza të trupave u gjetën në vendin e ngjarjes. Të afërmit po bëjnë testet e ADN-së tani,” ka thënë kreu i administratës ushtarake, Lunin për televizionin ukrainas, duke shtuar se tre oficerë të shpëtimit ishin plagosur gjithashtu gjatë çmontimit të mbeturinave.

Të paktën 18 persona u vranë në sulmin në qendër të hënën, thanë zyrtarët ukrainas, ndërsa 58 të tjerë u plagosën.

Reagim për sulmin ka ardhur nga Papa Françesku i cili e ka quajtur këtë sulm që e goditi qendrën tregtare, një sulm barbar.

“Çdo ditë mbaj në zemrën time Ukrainën e shtrenjtë dhe të munduar, e cila vazhdon të tërhiqet nga sulmet e vazhdueshme barbare si ai që goditi qendrën tregtare Kremenchuk,” tha Papa të mërkurën në lutjen e tij Angelus, duke festuar festën katolike të Shën Pjetri dhe Shën Pali.

Papa Françesku drejton lutjen e Engjëllit nga dritarja e tij në Vatikan, Itali,

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here