Ekipi nga Kosova XTEAM kualifikohet në ligën ESEA Avanced CS:GO

0
66

Pas tre muajsh me ndeshje të shumta në ligën ESEA Main, ekipi nga Kosova XTEAM ka siguruar pjesëmarrjen në sezonin e 42-të të ligës ESEA Advanced, në Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO).

Ekipi XTEAM po vazhdon të triumfojë që nga formimi i tyre, pasi së fundmi dolën edhe fitues të turneut evropian CEE CHAMPIONS, ku morën me vete çmimin prej 15 mijë dollarësh.

Menaxheri i skuadrës XTEAM, Ismail Jupolli, në intervistë për Portalin Dukagjini, ka thënë se fitorja në CEE Champions është arritja më e madhe e ekipit nga Kosova, dhe se pas sezonit të verës presin ftesa nga disa turne të ndryshme.

Edhe pse nuk e nisën mirë në ‘play-off’, ekipi XTEAM arriti që të rikthehet duke e mposhtur të martën ekipin Make your Destiny, me rezultat të përgjithshëm 2-0 me mapa, kështu duke e siguruar pjesëmarrjen në sezonin e ardhshëm të ligës ESEA Advanced.

Tani në sezonin e radhës të ESEA Advanced, ekipi nga Kosova do të garojë me shumë skuadra të cilat janë të një niveli më të lartë se liga ESEA Main.

Pjesë e kësaj lige është edhe ekipi shqiptar BLINK, të cilët së fundmi nuk kishin sukses që të sigurojnë vendin për ligën tjetër më të lartë.

Në kohën kur janë duke triumfuar ekipe të ndryshme botërore në lojën e Counter-Strike:Global Offensive (CS:GO), ekipi nga Kosova XTEAM në ranglistën botërore zë vendin e 88-të. Ky ekip është duke u përpjekur të arrijë në kampionatin më të madh të CS:GO, Major Championships, të njohura zakonisht si ‘Majors’.

Fitorja në CEE Champions, arritja më e madhe e XTEAM

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here