Gjobë 9.7 milionë dollarë për Samsung Australia për pretendime të rreme për telefonat rezistentë ndaj ujit

0
90

Në një raport të Reuters u zbulua se Samsung pranoi se kishte mashtruar blerësit në lidhje me vlerësimet e rezistencës ndaj ujit të disa telefonave Galaxy, siç thuhet nga Komisioni Australian i Konkurrencës dhe Konsumatorit (ACCC). Për t’u theksuar, rregullatorët paditën për herë të parë kompaninë në korrik 2019.

Sipas informacionit, deklarata zbuloi se Samsung Australia bëri përshkrime të rreme ose mashtruese të rezistencës ndaj ujit të smartfonëve të saj Galaxy S7, S7 Edge, A5 (2017), A7 (2017), S8, S8 Plus dhe Note 8.

Në bazë të reklamave, Samsung shiti miliona telefona Galaxy në Australi

Jo shumë, por me siguri, duke përfituar nga reklamat, Samsung shiti miliona telefona Galaxy në Australi. Rregullatori tha se midis marsit 2016 dhe tetorit 2018, Samsung reklamoi në dyqanet me pakicë dhe në mediat sociale se telefonat Galaxy mund të përdoren në pishina ose në ujë deti.

Ndërkohë, ACCC ka marrë qindra ankesa nga përdoruesit se telefonat inteligjentë nuk kanë funksionuar siç duhet apo edhe kanë ndërprerë punën fare pas ekspozimit ndaj ujit.

Samsung Australia ka pranuar që nëse një telefon Galaxy zhytet në një pishinë ose ujë deti, porta e karikimit ka potencialin të gërryhet dhe të ndalojë së punuari nëse telefoni është i karikuar në kushte të lagështa.

Përveç kësaj, kompania e Samsung Australia, Samsung Electronics, ka kërkuar më parë të tërheqë telefonat Galaxy në një përpjekje për të zbutur ndikimin e korrozionit të portit të karikimit të lartpërmendur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here