Rusia është një kërcënim sigurie për Finlandën

0
78

Finlanda nuk mund të ruajë neutralitetin në rrethanat e reja, sepse Rusia është kthyer në një kërcënim sigurie për të, tha Pekka Haavisto.

“Unë mendoj se ky është një realitet i ri. Unë me të vërtetë mendoj se arkitektura evropiane e sigurisë është shembur. Kjo është një situatë e re, ekziston një lloj i ri muri i hekurt midis Rusisë dhe vendeve të tjera. Dhe sigurisht, ai bazohet në agresionin e Rusisë kundër Ukrainës”, tha ministri i jashtëm finlandez, Havisto në një intervistë për CNN.

Ai shtoi se ka shqetësime për bisedimet joefektive për armët bërthamore dhe kimike, të cilat e kanë sjellë botën në situatën në të cilën ishte gjatë krizës së raketave Kubane gjatë Luftës së Ftohtë.

“Po, ne kemi një ushtri të fortë tradicionale. Aeroplanët F-35 do të na dorëzohen. Por çfarë nëse kërcënohemi nga armë jokonvencionale”, pyeti Haavisto.

Ministri finlandez tha gjithashtu se një luftë në Evropë jashtë Ukrainës është mjaft e mundshme.

“Sigurisht që ekziston një mundësi e tillë dhe kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të mbështesim Ukrainën në këtë moment”, vuri në dukje ministri.

Kur u pyet nëse Ukraina mund ta fitojë konfliktin me Rusinë, Haavisto u përgjigj se “ukrainasit mund të merren me rrethanat në të cilat ndodhen dhe në këtë kuptim ata mund ta fitojnë këtë betejë”.

“Unë mendoj se, natyrisht, ata janë moralisht në një nivel të lartë. Ata janë shumë të bashkuar. Ata kanë nevojë për mbështetjen tonë”, tha ai.

Pas dekadash neutraliteti ushtarak, Finlanda dhe Suedia u ftuan zyrtarisht për t’u bashkuar me aleancën në samitin e NATO-s të mbajtur së fundmi në Madrid. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here