Njihuni me kompaninë që organizon bartjen e gjësendeve të sportistëve në mbarë botën – yjet e futbollit të dorëzuar para tyre

0
62

Afati i transferimeve të verës është në zhvillim të plotë, por nuk janë vetëm agjentët dhe pronarët e klubeve ata që po punojnë në këtë aspekt – në prapaskenë edhe personat që dërgojnë valixhet e lojtarëve në të gjithë globin, kryejnë funksion të barabartë.

Futbollistët elitë po përshkojnë botën këtë muaj ndërsa skuadrat me vlerë qindra miliona euro janë mbledhur për sezonin e ardhshëm dhe transportuesit VIP po i ndjekin në të gjitha cepat e pothuajse çdo kontinenti, për të marrë ose depozituar pasuritë e çmuara.

“Sapo të bëhet marrëveshja ata duan të lëvizin nesër, ose edhe sot”, deklaroi Andy Wells, pronar i Premier Relocations, i cili do të lëvizë më shumë se 100 lojtarë këtë verë.

“Verën e kaluar shpërngulëm rreth 100 në të gjithë botën. Nuk është vetëm Mbretëria e Bashkuar dhe Evropa, janë SHBA dhe Australia. Këtë verë është edhe më e ngarkuar”, shtoi Wells.

Firma me qendër në Londër është zhvendosëse për të pasurit, por e specializuar në futbollistët më të mirë që vijnë ose largohen nga pesë ligat e mëdha në Evropë, si dhe nga Shtetet e Bashkuara.

Ndër klientët e tyre të fundit janë Erling Haaland, i cili mbërriti në Manchester City nga Borussia Dortmund në fillim të këtij muaji, Gareth Bale, i cili u larguar nga Spanja përpara se të shkonte në Amerikë, si dhe Dele Alli, Lucas Digne dhe Theo Walcott.

Golashënuesi i të gjitha kohërave në Premier League, Alan Shearer (në foto) është një klient Premier

Kompania riktheu pajisjet e Kieran Trippier në Angli pasi ai u largua nga Atletico Madrid sezonin e kaluar, pasi kishte fituar La Ligën, përpara se të bashkohej me Neëcastle United, dhe ata transferuan ish-mesfushorin e Chelseat, Saul Niguez kur ai iu bashkua klubit londinez në huazim nga Atletico në vitin 2021.

Firma zakonisht merr një telefonatë nga një agjent ose ekzekutiv i klubit duke e paralajmëruar atë për një lëvizje të afërt dhe më pas një ekip paraprak nis rrugën për të vëzhguar shtëpinë. Me zyra në Londër, Madrid dhe Barcelonë, si dhe partnerë në kryeqytete anembanë globit, ata nuk janë asnjëherë larg marrëveshjes tjetër të madhe.

“Ne mund të kemi një lojtar në Nju Jork dhe mund të kemi dikë në shtëpinë e tij brenda 24 orëve”, potencoi Wells, i cili foli për Sportsmail në mes të tre takimeve me lojtarët që planifikojnë transferime, të enjten. “Ne jemi më të mirët në atë që bëjmë për mendimin tim. Askush tjetër nuk shkon në nivelet në të cilat shkojmë ne”.

'Më i miri në biznes...' kompania e ka ndihmuar John Terry-n me lëvizjet e shtëpisë, duke paketuar me kujdes pasuritë e tij më të çmuara, të cilat përfshijnë disa nga trofet e tij kopje

Pasi të kenë vlerësuar punën, një ekip prej gjashtë transportuesish specialistë dërgohet për të ngarkuar deri në tre kamionë 18 tonësh me gjërat e lojtarit dhe familjes së tij.

“Mund të jenë vetëm një ose dy çanta”, shtoi ai. “Ose, nëse një lojtar është vendosur me familjen e tij, mund të jenë dy ose tre ngarkesa kamionësh”.

“Më i miri në biznes”, komentoi ish-qendërmbrojtësi i Chelseat dhe Anglisë, John Terry, i cili fitoi titullin e Ligës Premier dhe FA Cup-ën pesë herë, dhe Kupën e Ligës në tre raste.

Haaland, i cili u transferua nga Gjermania në Veri-Perëndim, pas transferimit të tij prej 75 milionë eurosh në City këtë muaj, ishte i lumtur të pozonte për foto me ekipin e largimit, të cilat ata i ndanë në Instagram. Premier Relocations ka një marrëdhënie të ngushtë me Cityn, i cili ishte një nga klubet e para që prezantoi punën e tyre për lojtarët e sapo transferuar në klub.

Premier Relocations jo vetëm që mbështet lojtarët kur ata transferohen në City, por ata bëjnë largime edhe në rajon, nëse yjet blejnë një shtëpi të re ose kanë prona që duan të zhvendosen. /Telegrafi/

Dele Alli u asistua kur u zhvendos në veri pas transferimit të tij nga Spurs te Everton

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here