Chelsea mund të bëjë ofertë për Neymar dhe Cristiano Ronaldo

0
115

Chelsea i është ofruar mundësia për të blerë Cristiano Ronaldon nga Manchester United dhe Neymar nga Paris Saint-Germain.

Ndërmjetësuesit për dyshen e superyjeve i janë drejtuar bashkëpronarit të ri të klubit, Todd Boehly, në përpjekje për ta nxitur atë në një lëvizje të bujshme për klientët e tyre, raporton Evening Standard, transmeton Portali Dukagjini.

Kjo vjen pasi Ronaldo ka thënë për Manchester United, se dëshiron të largohet nëse ata marrin një ofertë të përshtatshme për të.

37-vjeçari është i frustruar nga mungesa e aktivitetit transferues në Old Trafford dhe dëshiron të luajë në Champions League dhe të luftojë për trofe të mëdhenj.

Agjenti i Ronaldos, Jorge Mendes, tashmë është takuar me Boehly dhe ka diskutuar një transferim të mundshëm për klientin e tij, si dhe ka ofruar shërbimet e tij për të transferuar lojtarë të tjerë në klub.

Ndërkaq, Paris Saint-Germain është i hapur për të shitur Neymar, dhe braziliani mendohet se është i hapur për një lëvizje në futbollin anglez.

Ka frikë se një nënshkrim si Ronaldo ose Neymar mund të prishë ekuilibrin e skuadrës dhe nuk do t’i përshtatet markës së tyre të futbollit me intensitet të lartë.

Trajneri aktual i Chelsea, Thomas Tuchel është gjithashtu i prirur të shmangë përsëritjen e gabimeve që ata bënë me nënshkrimin e Romelu Lukaku për 97.5 milionë funta, verën e kaluar.

Chelsea po rritet në besimin se ata do të nënshkruajnë me Raheem Sterling dhe shpresojnë të nënshkruajnë një marrëveshje prej 45 milion funte për yllin e Manchester Cityt përpara se të fluturojnë në Shtetet e Bashkuara për turneun e tyre para-sezonal të shtunën.

Neymar po mendon të largohet nga Paris Saint-Germain këtë verë, pasi raportohet se klubi është i lumtur që ai të largohet.

Sipas burimeve të ESPN kontakti për të ndryshuar klubin është bërë me Chelsean, një nga klubet e pakta të aftë për të rekrutuar Neymar.

Por mund të ndodh vetëm për shkak të dëshirës së bashkëpronarit të ri Todd Boehly, për të bërë një deklaratë të madhe në tregun e transferimeve këtë verë.

Neymar

Ndërsa, lojtari i skuadrës dhe shoku i ngushtë i brazilianit, Thiago Silva, ka folur në favor që Neymar t’i bashkohet atij në Stamford Bridge.

Megjithatë, nuk është vendosur akoma nëse Chelsea dhe Thomas Tuchel janë të prirur për të rekrutuar 30-vjeçarin.

Agjenti i Neymar, Pini Zahavi, po punon për të identifikuar kërkuesit e tjerë të mundshëm, por është i vetëdijshëm se vetëm dy ose tre ekipe do të jenë në gjendje t’i afrohen parave që Neymar fiton në PSG.

Neymar nënshkroi një kontratë të re me PSG-në 12 muaj më parë , me një pagë vjetore prej 43 milionë euro bruto pa bonuse, dhe ka pesë vjet të mbetura në atë marrëveshje tani pasi thuhet se u shkaktua një klauzolë për ta zgjatur atë deri në vitin 2027.

PSG-ja është e hapur për largimin e Neymar-it, pasi ata kërkojnë të rishikojnë skuadrën e tyre dhe të ndryshojnë kulturën e tyre nga lojtarë yjesh në një etikë ekipore.

Kylian Mbappe do të jetë pika qendrore në qendër të projektit, pas vendimit të tij të papritur për të refuzuar Real Madridin dhe për të nënshkruar një kontratë të re.

Neymar iu bashkua PSG-së nga Barcelona për një tarifë rekord botëror prej 222 milionë euro në gusht 2017, dhe pesë vitet e tij në Francë kanë qenë të përziera.

Edhe pse ai e ka fituar Ligue 1 katër herë, PSG nuk ka arritur të fitojë Ligën e Kampionëve, me humbjen në finalen e 2020 nga Bayern Munich, më e afërta që kanë ardhur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here