Lojërat Mesdhetare Oran 2022 kanë përfunduar, Kosova e 16-ta në renditje

0
113

Në garat e mbajtura Kosova ka marrë pjesë në sporte të ndryshme.

Në garat e këtyre lojrave, “Dardanët” përfunduan në vendin e 16-të pasi i fituan gjashtë medalje në “Oran 2022”, i cili u mbajt në Algjeri.

Pesë medalje i siguroi sporti i xhudos dhe një ai i boksit, në një total prej tri të artave dhe tri të bronztave.

Distria Krasniqi, Loriana Kuka dhe Laura Fazliu fituna medaljet e arta në këtë garë prestigjioze, kurse Akil Gjakova, Flaka Loxha dhe Shpejtim Bajoku fituan medaljet e bronzta.

Por edhe kësaj  herë ishin  kryesisht garat në  xhudoja ajo që e bëri Kosovën të jëtë krenare , ndërsa garuesit tjerë në garat e tjera kryesisht patën paraqitje të mirë dhe rezultate dëshpëruese.

Ilustrim
Ilustrim

Kosova në Lojërat Mesdhetare u përfaqësua nga 39 garues në 13 sporte të ndryshme

Ndërkohë, Shqipëria përfundoi e 18-ta në “Oran 2022” pasi i fitoi 4 medalje, prej tyre 2 të arit, 1 të argjendtë dhe 1 të bronztë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here