Pse Boris Johnson po përballet me krizën më të madhe qeveritare dhe çfarë vjen më pas?

0
72

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson po përballet me krizën më të madhe, pasi dy ministra të lartë të kabinetit dhanë dorëheqje.

Sekretari i Shëndetësisë, Sajid Javid dhe kancelari i Thesarit, Rishi Sunak dhanë dorëheqje pas disa ditësh presioni në rritje në Downing Street mbi trajtimin e akuzave për sjellje të pahijshme seksuale nga një anëtar i qeverisë, raporton cnn.

Johnson ka përballuar stuhi të shumta gjatë kohës si Kryeministër, por kjo mund të jetë një krizë shumë e madhe.

Si arritëm këtu?

Shkaku i menjëhershëm i krizës ishte pasoja e dorëheqjes të enjten e kaluar e zëvendësshefit, Whip Chris Pincher, mes akuzave se ai kishte përqafuar dy të ftuar në një darkë private një natë më parë.

Megjithatë, ajo që e futi Johnson në telashe më të thella, ishin shtrembërimet e fakteve nga ana e zyrtarëve të shtypit të Downing Street kur u përpoqën të shpjegonin se pse Pincher vizitonte zyrën qeveritare, transmeton Telegrafi.

Në fillim, kur u shfaqën raporte të reja për sjelljet e Pincherit në dritën e dorëheqjes së tij, Downing Street mohoi që Kryeministri të dinte ndonjë gjë në lidhje me akuzat, të cilat lidheshin me kohën e Pincherit si Ministër i Jashtëm.

Kur u bë e qartë se kjo nuk do të funksiononte, ekipi i Johnsonit tha se ai ishte në dijeni të akuzave për ngacmime seksuale, por se ato ishin “zgjidhur”.

Kur doli se një nga akuzat e paraportuara më parë kundër Pincher ishte mbështetur, zëdhënësi i Johnson shpjegoi se “zgjidhjet” mund të nënkuptojë se ajo ishte mbështetur.

Më pas të martën në mëngjes, Simon McDonald, ish-nëpunësi i lartë civil në Ministrinë e Jashtme, zbuloi se Johnson ishte informuar personalisht për rezultatin e një hetimi mbi sjelljen e Pincher, duke shkaktuar një valë dorëheqjesh gjatë ditës.

Çfarë ndodh më pas?

Boris Johnson është ende në kontroll të fatit të tij… për momentin.

Rregullat e Partisë Konservatore diktojnë që nëse një lider fiton një votëbesim, atëherë ata janë imun ndaj një sfide tjetër për 12 muaj. Johnson i mbijetoi një votëbesimi më 6 qershor.

Megjithatë, aq e thellë është kriza aktuale sa që është e mundur që Komiteti i 1922-shit të anëtarëve të parlamentit konservator të mund të rishkruajë rregullat për të hequr qafe Kryeministrin.

Ekzekutivi i vitit 1922 pritet të takohet të mërkurën për të caktuar një datë për zgjedhjet në komitetin e saj. Nëse një numër mjaft i madh deputetësh anti-Johnson zgjidhen në ekzekutiv, atëherë shanset për ndryshimin e rregullave rriten në mënyrë dramatike.

Deri në atë moment, pyetja e vërtetë është se sa poshtërim publik mund të marrë kryeministri?

Më shumë ministra pothuajse me siguri do të japin dorëheqjen dhe burimet e opozitës po flasin për mundësinë e dezertimit.

Çfarë ndodh nëse jep dorëheqje Johnson?

Në Britani të Madhe, dorëheqja e një kryeministri nuk shkakton automatikisht zgjedhje të përgjithshme.

Nëse Johnson do të largohej, Partia Konservatore do të zhvillonte zgjedhje të brendshme për të zgjedhur një udhëheqës të ri, i cili më pas do të bëhej kryeministër.

Johnson ndoshta do të qëndronte në post derisa të zgjidhej pasardhësi i tij, siç bënë paraardhësit e tij Theresa May dhe David Cameron kur dhanë dorëheqje përkatësisht në maj 2019 dhe qershor 2016.

Me përjashtim të një dorëheqjeje tjetër ose zgjedhjeve të parakohshme, kryeministri i ri më pas do të udhëheqë Britaninë e Madhe deri në zgjedhjet e ardhshme të planifikuara në 2024. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here