Kush janë ministrat dhe zyrtarët qeveritarë që dhanë dorëheqje në Britani të Madhe

0
57

Britania e Madhe është tronditur sot nga një skandal i përgjithshëm pasi 42 anëtarë të qeverisë së kryesuar nga Boris Johnson kanë dhënë dorëheqje.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar është në prag të kolapsit, pasi një numër ministrash dhe aleatë tërhoqën mbështetjen e tyre për kryeministrin britanik dhe i bënë thirrje atij të jepte dorëheqje përpara se ai të largohej nga detyra.

Johnson e filloi ditën duke u zotuar se do të luftonte pavarësisht dorëheqjeve shokuese të ministrit të tij të financave, ministrit të shëndetësisë dhe dhjetëra ligjvënësve të tjerë të zemëruar për skandalin e fundit që përfshiu Downing Street – trajtimin e dorëheqjes së ish-zëvendës shefit të Johnson, Chris Pincher, i cili ishte akuzohet se javën e kaluar ka pasur marrëdhënie seksuale me dy burra.

Pesë ministra dhanë dorëheqje këtë pasdite dhe në fund të ditës së punës Johnson kishte humbur 42 anëtarë të kabinetit të tij.

Aleati i tij për një kohë të gjatë dhe ministri i lartë i kabinetit, Michael Gove, gjithashtu i kërkoi atij të pranonte se “koha e tij ka mbaruar”, raporton cnn.

Sipas informacioneve të fundit, Johnson e shkarkoi Gove pikërisht sepse nuk e mbështeti.

Gjegjësisht, problemi kryesor që shkaktoi dorëheqje masive janë një sërë skandalesh që kanë ndjekur Johnson që nga fillimi i mandatit të tij.

Ai kërkoi të anulonte pezullimin e një aleati të akuzuar për sjellje të pahijshme, u gjobit nga policia për pjesëmarrje në një nga festat e shumta të mbajtura në Downing Street gjatë bllokimit të coronavirusit, humbi dy deputetë për skandale seksuale dhe më pas nuk arriti të rivendoste vendet e tyre në zgjedhjet.

Pika e fundit ishte kur ai pranoi këtë javë se ishte informuar për akuzat kundër Pincher përpara se ta promovonte atë në zëvendësdrejtorin e përgjithshëm, pavarësisht se ministrat dhe ndihmësit e tij fillimisht pretenduan të kundërtën. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here