FIFA po shqyrton një ndryshim të madh në formatin e Kupës së Botës 2026

0
73

FIFA po shikon një ndryshim në format në Kupën e Botës në vitin 2026, me shumë probleme në planin e tyre aktual për turneun e parë me 48 ekipe.

Ndonëse është ende e vështirë për të kapërcyer faktin se Kupa e Botës e këtij viti do të mbahet në dimër dhe tifozët nuk do të mund të pinë birrë në stadiume, ka një gjë tjetër për të na e rikthyer kokën pas katër vitesh.

SHBA, Meksika dhe Kanadaja do të jenë nikoqire e turneut pas Katarit, dhe do të jetë një turne jashtëzakonisht i zgjeruar, duke shtuar 14 ekipe të tjera në garë.

Më shumë ekipe do të thotë një ndryshim në format në tetë grupet aktuale me katër ekipe, me dy të parat që kalojnë, gjë që duket si sistemi i përsosur në shumë mënyra.

Megjithatë, sipas The Sun, organi drejtues i futbollit tani po diskuton për t’u rikthyer në katër grupe me nga 12 ekipe, me dy të parat që kalojnë tutje dhe më pas tetë skuadrat më të mira të renditura në të tretin iu bashkohen.

Kjo do të thotë që formati do të ndiqte një format të ngjashëm me atë të Euros, pasi turneu i UEFA-s kishte një zgjerim të ngjashëm nga 16 ekipe në 24 në vitin 2016.

Ky ndryshim i lejoi Portugalisë të kalonte nga grupi i saj në vendin e tretë, duke mundur përfundimisht Francën nikoqire në finale, duke fituar vetëm një ndeshje në 90 minuta gjatë gjithë turneut.

Ndryshimi do të bënte një ndryshim të madh në sasinë e ndeshjeve në Kupën e Botës, me 64 ndeshje në Katar duke shkuar në 104 në “United 2026”.

Ai gjithashtu do të zgjaste 35 ditë, në vend të 28 aktualisht, dhe do të shihte se skuadrat duhet të luajnë tetë ndeshje për të fituar të gjithë turneun, në vend të shtatë ndeshjeve sa është tani.

Me një orar tashmë të plotë dhe verën e turneut tashmë mjaft të shkurtër, nuk do të shkonte mirë me klubet, por mund të ishte vendimi më i mirë për Kupën e Botës. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here