Stadiumi i Boca Juniors sa nuk ka shkaktuar një tragjedi – dalin pamjet nga ‘La Bombonera’ e ndarë në dysh

0
84

Pamjet e tmerrshme janë shfaqur në internet që tregojnë stadiumin “La Bombonera” duke u ndarë në gjysmë ndërsa tifozët këndojnë dhe kërcejnë gjatë një ndeshjeje të Boca Juniors.

Videoja, e shpërndarë në rrjetet sociale, mendohet të jetë nga humbja eventuale e skuadrës argjentinase në penallti ndaj Corinthians në Libertadores të mërkurën, me videon që është parë tashmë 2.5 milionë herë.

Videoja e frikshme prej nëntë sekondash tregon shtresën e sipërme të tribunës ​​të ndarë fizikisht nën këmbët e mbështetësve ndërsa ata këndojnë dhe kërcejnë, me njërën anë që lëkundet lart e poshtë.

Stadiumi, i cili njihet për pritjen e disa prej shfaqjeve më emocionuese dhe ndonjëherë më të frikshme të tifozëve në botë, duket sikur mund të jetë në këmbët e fundit.

Stadiumi 82-vjeçar me bazë në Buenos Aires është aq i rëndësishëm për zonën, saqë është deklaruar edhe si interes publik për qeverinë në Argjentinë, me punë riparimi që me siguri do të shqyrtohen ndërsa videoja vazhdon të bëjë xhiron.

Boca Juniors, një nga klubet më të mëdha në Argjentinë, ka parë lojtarë si Pele dhe Diego Maradonna të luajnë në stadiumin e tyre, ndërsa “La Bombonera” është çimentuar në historinë e sportit. Hera e fundit që stadiumi iu nënshtrua ndonjë rinovimi ishte në vitin 1996, pasi tifozët në rrjetet sociale bëjnë thirrje që të shqyrtohet. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here