Rusët mbështetën te Irani – ekzaminuan dronët që do t’i shfrytëzojnë në Ukrainë

0
127

Një delegacion rus ka vizituar një aeroport në Iranin qendror të paktën dy herë në muajin e fundit për të ekzaminuar dronët e aftë për armë, sipas këshilltarit të sigurisë kombëtare, Jake Sullivan dhe imazheve satelitore të marra ekskluzivisht nga CNN.

Irani filloi të shfaqte dronët Shahed-191 dhe Shahed-129, të njohur gjithashtu si UAV ose Mjete Ajrore pa pilot, në aeroportin Kashan në jug të Teheranit në qershor, thanë zyrtarët amerikanë për CNN. Të dy llojet e dronëve janë të aftë të mbajnë raketa që lansohen me saktësi.

“Ne kemi informacione se qeveria iraniane po përgatitet t’i sigurojë Rusisë disa qindra UAV, duke përfshirë UAV-të të aftë për armë”, tha Sullivan.

“Ne vlerësojmë se një delegacion zyrtar rus mori së fundmi një ekspozitë të UAV-ve iraniane të aftë për sulm”, shtoi Sullivan. “Ne po publikojmë këto imazhe të kapura në qershor që tregojnë UAV-të iraniane duke u takuar me delegacionin e qeverisë ruse po atë ditë. Kjo sugjeron interesin e vazhdueshëm rus për blerjen e UAV-ve iraniane të aftë për sulm”, pohoi ai.

Lajmi vjen ndërsa presidenti amerikan, Joe Biden po përfundon udhëtimin në Lindjen e Mesme, ku Irani ishte një pikë kyçe e diskutimit midis SHBA-së, Izraelit, Arabisë Saudite dhe vendeve të Gjirit.

Një zyrtar amerikan i tha CNN se partneriteti në rritje midis Iranit dhe Rusisë ilustron pse SHBA duhet të ruajë praninë dhe ndikimin e saj në Lindjen e Mesme.

Biden mbetet nën presion në rritje nga aleatët e Lindjes së Mesme për të hartuar një plan të zbatueshëm për të kufizuar Iranin, pasi shpresat për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 janë zbehur pas bisedimeve të ngecura në Doha, Katar, muajin e kaluar.

Rusia i ishte drejtuar më parë Kinës për ndihmë në mbështetjen e luftës së saj në Ukrainë, zbuluan zyrtarët amerikanë në muajin mars. Që nga fundi i majit, SHBA nuk kishte parë asnjë provë se Kina i kishte ofruar ndonjë mbështetje ushtarake ose ekonomike Rusisë për pushtimin në Ukrainë. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here