Pesë formacionet se si sulmi i Barcelonës mund të duket në edicionin 2022/23 – shumë opsione për Xavin

0
94

Barcelona po bën gjithçka me transferimet e saj këtë verë.

Pavarësisht se klubi i La Ligës është në vështirësi në vitet e fundit për shkak të situatës së tyre financiare, Joan Laporta duket se ende funksionon në afatin e transferimeve me nivele të jashtëzakonshme suksesi.

Dhe ndërsa Blaugranët janë lidhur me objektiva mbrojtëse si Jules Kounde, Marcos Alonso dhe Cesar Azpilicueta, është vija e parë e klubit ajo që ka marrë vëmendjen më të madhe gjatë javëve të fundit.

Shpenzimet për sulmues të Barcelonës

Barcelona përfundoi nënshkrimin e Raphinhas nga Leeds United për shumën prej 62 milionë euro dhe gjithashtu siguroi rinovimin e Ousmane Dembeles, duke i dhënë fund muajve të pasigurisë duke zgjatur qëndrimin e tij deri në vitin 2024.

Megjithatë, blerja më e madhe nga të gjitha ka bërë që gjigantët katalanas të sigurojnë një lëvizje për dy herë fituesin e lojtarit më të mirë të FIFA-s, Robert Leëandoëski nga Bayern Munich për 50 milionë euro.

Ndërsa Barcelonës ende i duhet t’i realizojë testet mjekësore të polakut në mënyrë që të zyrtarizojë transferimin, sagës së gjatë i është dhënë vula.

Pra, e gjithë kjo do të thotë se Xavi ka shumë opsione kur bëhet fjalë për vijën e tij të parë, pavarësisht se ka humbur Lionel Messin, Luis Suarez, Philippe Coutinho, Sergio Aguero dhe efektivisht Antoine Griezmann vetëm në vitet e fundit.

Si mund të rreshtohet sulmi i Barcelonës

Si e tillë, kjo do të thotë se ka mënyra të shumta emocionuese që Xavi mund të mbajë forcën e tij sulmuese sezonin e ardhshëm brenda formacioneve 4-3-3 dhe 4-2-3-1 që ai zakonisht përdoret në klub.

Aq shumë, në fakt, sa më poshtë janë ilustruar disa nga qasjet që Xavi mund të realizojë duke hartuar pesë formacione duke përdorur lojtarët që e quajnë Camp Nou shtëpi në kohën e shkrimit.

1) Zgjedhja e parë 4-3-3

2) Zgjedhja e dytë 4-3-3

Barcelona's second-string front three.

3) Zgjedhja e tretë 4-3-3

Barcelona's third-string front three.

4) 4-2-3-1

Barcelona luan 4-2-3-1.

5) Dy përpara

Barcelona luan me dy para.

/Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here