Balla: Kuvendi i Shqipërisë do të votojë nesër një rezolutë kundër raportit të Dik Martit

0
78

Koordinatori i grupit parlamentar të Partisë Socialiste (PS), Taulant Balla, tha se nesër në Kuvendin e Shqipërisë do të votohet projekt-rezoluta kundër raportit të Dik Martit.

Ai tha se rezoluta synon të rrëzojë akuzat e tij për trafik organesh në Shqipëri dhe Kosovë, të bëra 11 vjet më parë.

Ai shtoi se rëndësia e “heqjes së baltës së hedhur padrejtësisht mbi luftën në Kosovë është një nder për Kuvendin e Shqipërisë”.

– Nesër në rendin e ditës do të jetë një rezolutë e rëndësishme që rrallë diskutohet, për pabazueshmërinë e pretendimeve lidhur me trafikun e organeve në Shqipëri dhe Kosovë, pretendime të ngritura 11 vite më parë. Pas më shumë se 11 vitesh, ne propozuesit e inicojmë këtë rezolutë bazuar në proceset e zbatuara. E përsëris se duhet të nënvizojmë faktin se është një rast ku janë bërë verifikime dhe asgjë nuk është konfirmuar, tha ai.

Ai u bëri thirrje deputetëve që të gjithë të marrin pjesë në seancën e nesërme për shkak të njohjes së madhe të dokumentit që propozojnë.

– Do të ishte nder për çdo deputet që nesër të jetë në Kuvend dhe nuk kemi nevojë për sherre. Rëndësia e heqjes së baltës nga padrejtësitë ndaj luftës në Kosovë është një nder për Kuvendin e Shqipërisë. Rezolutat e tjera më duken të pakuptimta, ku 23 vjet pas çlirimit po i kthehemi sërish, tha ai.

Kryeministri Edi Rama dje në Bruksel në fjalimin pas hapjes së negociatave me BE-në i kërkoi Këshillit të Evropës që t’i kërkojë falje Kosovës për raportin e Dick Marty-t, pasi sipas tij është manipuluar, duke vlerësuar se “kjo është një faqe e turpshme për SE-në, e cila duhet të gjejë guximin të përballet me Kosovën dhe t’i kërkojë falje”.

Ai njoftoi një muaj më parë, pas seancës së tetë të përbashkët të qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës, në Prishtinë, se Tirana do të nisë një fushatë, e cila do të përfshijë Uashingtonin, Parisin, Berlinin dhe qendra të tjera në botë, për të dokumentuar se Çlirimi i Kosovës. Ushtria nuk ishte e përfshirë në trafikun e organeve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here