Pasuesi i mundshëm i Johnsonit, Sunak: Jam jashtë garës për kryetar të Konservatorëve

0
85

Ish-kancelari britanik i Thesarit, Rishi Sunak, një nga dy kandidatët për lider konservator dhe kryeministër britanik, e përshkroi veten si humbës.

“Mos keni dyshim, unë jam jashtë garës”, tha Sunak në një fjalim në Grantham, Anglia qendrore, vendlindja e ish-kryeministres Margaret Thatcher, raportoi reuters.

Anëtarët e Partisë Konservatore në pushtet do të votojnë për një pasardhës gjatë verës dhe kush do të jetë lideri i tyre dhe kryeministër i Britanisë do të bëhet i ditur më 5 shtator.

Sunak udhëhoqi në të gjitha raundet e votimit të deputetëve konservatorë, por Sekretarja e Jashtme, Liz Truss duket se ka fituar terren midis 200 mijë anëtarëve të partisë në pushtet, të cilët përfundimisht do të zgjedhin fituesin.

Truss ka një avantazh prej 24 pikësh mbi Sunak në një sondazh të JuGov me anëtarët e Partisë Konservatore të publikuar të enjten.

Nëse ajo fiton, Truss do të ishte vetëm kryeministrja e tretë femër britanike pas Thatcher dhe Theresa May, ndërsa Sunak do të ishte udhëheqësja e parë e vendit me origjinë indiane. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here