Zyrtarët ukrainas thonë se rifilloi puna në portet e grurit

0
133

Ukraina thotë se puna ka filluar në tre porte që synojnë formimin e “korridoreve të gjelbra” për të lejuar eksportet e grurit.

Një zëdhënës i administratës ushtarake të Odesës tha se ekipet detare do të ndërtojnë rrugë nga portet jugore në Odesa, Chornomorsk dhe Pivdennyi.

Pasi të vendosen rrugët, “karvanët” e anijeve të udhëhequra nga anijet detare ukrainase do të lundrojnë nëpër Detin e Zi, tha Serhiy Bratchuk.

Kievi dhe Moska arritën një marrëveshje për të lejuar eksportet e grurit javën e kaluar, raporton bbc.

Sipas marrëveshjes, e cila u ndërmjetësua nga Turqia dhe OKB-ja, Rusia ra dakord të mos synonte portet ndërsa gruri ishte në tranzit, ndërsa Ukraina u zotua të drejtonte anijet e mallrave nëpër ujërat që janë minuar.

Megjithatë, marrëveshja u hodh në kaos më pak se 24 orë pas nënshkrimit të marrëveshjes, kur dy raketa ruse shënjestruan një port në qytetin e Odesës.

Një nga vetëm dy kalimet mbi lumin Dnipro pranë Khersonit, forcat ruse janë mbështetur në të për të rifurnizuar trupat në perëndim të lumit.

Kievi ka shënjestruar rëndë urën ditët e fundit me shpresën për të izoluar trupat e Moskës.

Sergiy Khlan, një zyrtar i lartë ukrainas, tha se kundërofensiva po arrinte qëllimet e saj dhe se rajoni do të “çlirohet përfundimisht deri në shtator”.

Ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Ukraina ka të ngjarë të ketë pësuar pengesa diku tjetër. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here