Presidenti i La Ligas, Tebas: Barcelona në rrugën e duhur për të regjistruar transferime të reja

0
91

Presidenti i La Ligas, Javier Tebas ka thënë se Barcelona është në rrugën e duhur për të arritur deri te regjistrimi i transferimeve të reja të bëra gjatë verës, edhe përkundër situatës jo stabile financiare.

Nga Robert Leëandoëski te Raphinha, Barcelona ka bërë një verë tërheqëse të shpenzimeve – një mburrje befasuese duke pasur parasysh shqetësimet financiare të klubit.

Shqetësuese janë edhe rregullat e rrepta të La Ligës për regjistrimin e lojtarëve, duke lënë shumë të pyesin se si transferimet e reja si Andreas Christensen, Franck Kessie dhe të tjerët do të jenë në gjendje të luajnë për Barçën në sezonin 2022/23.

Megjithatë, Tebas ka thënë se ai është siguruar që Barça do të zgjidhë shqetësimet e tyre financiare dhe të regjistrimit për të pasur lojtarë të rinj në dispozicion – edhe pse kjo do të jetë para ndeshjes së tyre hapëse në ligë kundër Rayo Vallecano më 13 gusht.

“Ata e dinë se çfarë duhet të bëjnë. Mendoj se kanë ende pak punë për të bërë, por janë në rrugën e duhur”, ka thënë fillimisht Tebas për Sport.

“Pyesni Barcelonën. Mund të them se i njohin mirë rregullat dhe e dinë mirë se çfarë duhet të bëjnë. Ata ende duhet ta bëjnë këtë, por ka ende pak kohë”.

Kur u kërkua për detaje se si Barça do të jetë në gjendje të regjistrojë kaq shumë nënshkrime të reja të shtrenjta ndërsa përmbushte kufijtë e rreptë të pagave të Ligës, Tebas tha se shitjet kreative të të drejtave të tyre të transmetimit kishin luajtur një rol.

“Ata kanë shitur 10 për qind të të drejtave të tyre televizive për 207 milionë euro. Pastaj ata e rritën atë pjesë në 25% që mendoj se u jep atyre rreth 350 milionë euro më shumë”.

“Kjo do të ishte 500 milionë euro dhe mendoj se ata kanë një levë tjetër, të tretë prej rreth 200 milionë euro. Me këtë dhe nëse arrijnë të largojnë disa lojtarë, kjo shpjegon mundësinë e këtyre nënshkrimeve”.

“Ata kanë qenë në gjendje të shesin asete, gjë që duhej të bënin, dhe të reduktonin pagat – kjo është ajo që i lejon ata të nënshkruajnë”, përfundoi i pari i La Ligas. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here