Gjashtëdhjetë për qind e tokës në BE dhe MB është “duke vuajtur” nga thatësira

0
95

Gjashtëdhjetë për qind e tokës në Bashkimin Evropian dhe në Mbretërinë e Bashkuar është nën “paralajmërime ose alarme” për thatësirën, sipas Observatorit Evropian të Thatësirës.

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, gjetjet u bazuan në të dhënat nga një periudhë 10-ditore afër fundit të korrikut.

Monitoruesi tha se 45% e tokës tani ishte e mbuluar nga “paralajmërimet”, që do të thotë se ka një mungesë lagështie në tokë, ndërsa 15% është nën nivelin më të rëndë të “alarmit”, ku bimësia është më e prekur.

Rezervuari Cubillas në Granada, Spanja jugore

Të dhënat përkonin me një raport të publikuar të hënën nga agjencia e BE-së për monitorimin e klimës Copernicus, e cila tha se pjesa më e madhe e Evropës përjetoi një korrik më të thatë se mesatarja, me disa rekorde lokale të thyera në perëndim për reshje të pakta shiu dhe thatësirë që goditën disa pjesë të jugperëndimore dhe juglindore të Evropës.

Këto kushte lehtësuan përhapjen dhe intensifikimin e zjarreve, sipas raportit, i cili gjithashtu vjen pasi pjesë të Evropës përballen me valë brutale të të nxehtit, në atë që po formohet të jetë një nga verat më të nxehta të kontinentit në histori.

Uji në lumin Waal në Nijmegen – Holandë – ka rënë në një nivel shumë të ulët

Të dhënat e reja vijnë pasi bota po përballet me një krizë ushqimore që sapo po zbutet pasi Rusia po pritet të heq bllokadën e saj të eksporteve të drithërave nga Ukraina.

Ndryshe, moti ekstrem dhe çështjet e zinxhirit të furnizimit e kanë përkeqësuar krizën dhe ka të ngjarë të vazhdojnë për ca kohë.

Një raport i fundit nga Qendra e Përbashkët Kërkimore, shërbimi shkencor i Komisionit Evropian, parashikon një rënie prej 8-9% në prodhimin e misrit, lulediellit dhe sojës në BE për shkak të kushteve të nxehta dhe të thata gjatë verës, shumë më poshtë se mesatarja në pesë vite.

Largimi i bombës së pashpërthyer, Borgo Virgilio, Itali

Dhe shkencëtarja e lartë e Copernicus, Freja Vamborg tha se “kushtet e thata nga muajt e mëparshëm të kombinuara me temperaturat e larta dhe normat e ulëta të reshjeve të vërejtura në shumë zona gjatë korrikut mund të kenë efekte negative në prodhimin bujqësor dhe industri të tjera si transporti lumor dhe prodhimi i energjisë”.

Muajt me pak shi

Në korrik, rezervuarët e ujit në disa pjesë të Evropës ishin në nivele shumë të ulëta, të pamjaftueshme për të mbështetur kërkesën, sipas Copernicus, shkruan CNN, përcjell Telegrafi.

Anglia jugore përjetoi korrikun e saj më të thatë që nga fillimi i regjistrimeve në 1836, ndërsa ky muaj në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar ishte korriku më i thatë në më shumë se 20 vjet.

Mbretëria e Bashkuar pa vetëm 46.3 mm, ose 56%, të reshjeve mesatare të saj për muaj pas një periudhe të gjatë muajsh më të thatë se mesatarja, me përjashtim të shkurtit.

François Durand duke mbledhur kripë deti në Francën perëndimore

Në Francë, korriku pa një reshje totale prej 9.7 mm, gjë që e bëri atë korrikun më të thatë që nga fillimi i regjistrimeve në 1959 dhe përfaqësonte një deficit reshjesh prej 85% krahasuar me mesataren 1991-2020.

Ndërkohë, në Itali, mungesa e shiut që nga dhjetori 2021 ka goditur pjesët veriore të vendit dhe lumi Po është tharë plotësisht në disa vende në fillim të kësaj vere.

Në mesin e korrikut në Kremones – rreth gjysmës së rrugës përgjatë Po – uji ishte më shumë se 8 metra nën “zero hidrografike”, duke ndikuar në prodhimin e hidroenergjisë, bujqësi dhe transport.

Bagëtitë në fusha të thara në Tinténiac, Franca veriperëndimore

Copernicus tha se situata u përmirësua si rezultat i reshjeve në fund të muajit, të cilat sollën një rritje prej 40 cm për lumin, megjithëse prodhimi i hidrocentraleve në rajon ishte ende i prekur.

Korriku ishte gjithashtu globalisht një nga tre më të ngrohtit e regjistruar, afër 0.4 gradë Celsius mbi mesataren 1991-2020, dhe korriku i gjashtë më i nxehtë në Evropë, tha Copernicus.

Spanja, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar përjetuan të paktën një ditë mbi 40 gradë Celsius muajin e kaluar.

Një fushë e thatë me misër në Rogoza, Sllovenia lindore

Në MB, temperaturat u ngjitën në mbi 40 gradë Celsius (104.5 gradë Fahrenheit) më 19 korrik me fshatin anglez Coningsby që regjistroi 40.3 gradë Celsius për herë të parë ndonjëherë.

E Spanja raportoi korrikun e saj më të nxehtë në mbi 60 vjet.

“Korriku i vitit 2022 ka qenë jashtëzakonisht i nxehtë në Spanjë, më i ngrohti që nga viti 1961, me një temperaturë mesatare prej 25,6 ºC [78,1 Fahrenheit], që është 2,7 ºC [4,9 Fahrenheit] më e lartë se mesatarja normale”, ka thënë agjencia kombëtare e motit të vendit AEMET.

Korriku ishte “0.2 ºC [0.4 Fahrenheit] më i lartë se ai i korrikut 2015, i cili deri më tani ishte muaji korrik më i ngrohtë”. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here