Kush është Taika Waititi – regjisori nga Zelanda e Re me të cilin u martua Rita Ora

0
129

Rita Ora është martuar me regjisorin Taika Waititi në një ceremoni intime në Londër, sipas raportimeve, dhe të dy janë fotografuar me unaza në duar ditëve të fundit.

Interpretuesja e hitit “Hot Right Now”, 31 vjeçe, dhe partneri i saj regjisori, 46 vjeç, filluan të takoheshin në mars të vitit 2021, përpara se të dilnin publikisht me romancën e tyre në gusht para se të fejoheshin dy muaj më parë.

Dhe ndërsa Rita dyshohet se e ndryshon mbiemrin e saj në Waititi-Ora, DailyMail i hedh një vështrim regjisorit të lindur në Zelandën e Re, i cili ka mbi 20 filma të suksesshëm në emrin e tij – dhe ai ka një vlerë neto mbi 10 milionë funte!

Me kë ishte Taika i martuar më parë?

Ai u martua me producenten e filmave, Chelsea Winstanley në një ceremoni në New York në vitin 2011, por dyshja besohet se janë ndarë në heshtje në vitin 2018.

Taika u takua me Chelsean, një anëtare e degës së produksionit të Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit, kur ajo e intervistoi atë për një seri dokumentarësh televiziv që profilizonte artistët.

Pasi kishte shërbyer si regjisore e një sërë dokumentarësh, duke përfshirë ”Toi Tū, Toi Ora: Visual Sovereignty” dhe “Merata: How Mum Decolonised the Screen”, të cilin ajo e publikoi në vitin 2018.

Chelsea bashkëprodhoi “Saving Grace, Te Whakarauora Tangata”, një dokumentar për abuzimin në familje, me regji të Merata Mita.

A kanë ndonjë fëmijë Taika dhe Chelsea?

Dyshja kanë dy vajza: Te Hinekāhu, dhjetë vjeçe, dhe Matewa Kiritapu, gjashtë vjeçe, ndërsa Chelsea më parë lindi djalin, Maia, kur ajo ishte 20 vjeçe dhe vazhdoi ta rritë atë si një nënë beqare.

Taika ka qenë i njohur për sjelljen e të voglave të tij në tapetin e kuq me të në premiera duke përfshirë “Thor: Love & Thunder” në korrik 2022, si dhe “The Lion King” të 2019-s.

Chelsea i tha “The Spinoff” në 2020 për balancimin e mëmësisë dhe karrierës së saj: “Ndihem fajtore për ndjekjen e ëndrrave, që nuk jam aq nëna që ndërveproj me shkollën për momentin, faji i përgjithshëm i nënës për të punuar, dhe sigurisht që ju e dini se do të të jenë disa pasoja të kësaj”.

Çfarë po bën Chelsea tani?

Ajo është shpërngulur në Zelandën e Re që nga viti 2019, ku tha për një medium kombëtar: “Thjesht më kanë mërzitur gratë që portretizohen si njerëz që jetojnë nën hijen e partnerëve të tyre, kjo është e gjitha”.

Chelsea vazhdoi duke thënë për New Zealand Herald: “Kam bërë një film me të, kam qenë regjisore para se ta takoja dhe vazhdoj të bëj gjërat e mia”.

Duke shkaktuar spekulime se ishte ndarë me Taikan pas çmimeve “Oscars 2020”, nëna e tre fëmijëve publikoi një fotografi me mamanë e saj.

Çfarë çmimesh ka fituar Taika?

Taika ka fituar një sërë nderimesh dhe nominimesh, duke përfshirë një çmim “Oscar”, një çmim të Akademisë Britanike të Filmit, një çmim nga Skuadra e Shkrimtarëve të Amerikës, “Golden Globes” dhe “Primetime Emmys”.

Për filmin e shkurtër të vitit 2005, “Two Cars, One Night”, ai u nominua për një “Oscar” për kategorinë ‘Filmi më i mirë i shkurtër’.

Ai publikoi komedi-dramën “Jojo Rabbit” në vitin 2019, me vlerësimin e kritikëve dhe nominimet për çmimin e Akademisë për filmin më të mirë, çmimin “Golden Globe” për filmin më të mirë muzikor ose komedi dhe çmimin e Shoqatës së Drejtorëve të Amerikës për regji të jashtëzakonshme në një film artistik. Ai gjithashtu fitoi çmimin BAFTA për skenarin më të mirë të përshtatur.

Taika u emërua Oficer i Urdhrit të Meritës së Zelandës së Re për shërbimet në filmim në Nderimet e Ditëlindjes së Mbretëreshës në vitin 2020.

Kur filloi të takohej me Rita Orën?

Rita i bëri fansat të dyshojnë kur në Instagram – në prill të vitit 2021 ajo publikoi një fotografi ku shihej me Taikan, duke e përqafuar ndërsa pozonte para kamerës.

Ai dhe Rita u paraqitën publikisht si çift në maj kur arritën së bashku në premierën e “RuPaul’s Drag Race Down Under” në Operën e Sidneit.

Ata shmangën fotografimin në tapetin e kuq, por zunë vendet e tyre krah për krah në rreshtin e parë brenda në ambientet e ngjarjes.

Teksa prisnin fillimin, Rita dhe Taika folën së bashku, duke i pëshpëritur njëri-tjetrit në vesh ndërsa këngëtarja dukej se kishte vendosur dorën mbi supin e Taikës.

Megjithatë, dyshja u përfshinë në një skandal kur u fotografua të rehatuar në një ballkon, ku shiheshin duke u puthur edhe me aktores Tessa Thompson.

Të dyja Rita dhe Tessa ishin në Sydney duke xhiruar skenat për “Thor, Love and Thunder”.

Sipas Daily Telegraph, drejtuesit e kompanisë filmike “Marvel” mbetën të frustruar pa masë pasi panë imazhet e regjisorit të “Thor” duke u puthur me dy femrat në ballkonin e shtëpisë së tij.

Mediumi pohoi se shfaqja e Taikas në fotografitë e siguruara nga DailyMail në atë kohë – gjithashtu nxiti debate midis shefave në kompaninë mëmë të Marvel, “Disney”.

Regjisori nga Zelanda e Re thuhet se mori vërejtje në atë kohë nga drejtuesit e kompanive.

Si ka qenë fëmijëria e tij?

Taika, i cili lindi me emrin e plotë Taika David Cohen, u rrit si në Bregun Lindor ashtu edhe në Luginën Aro të Wellington.

Ndërsa babai i tij ishte një artist me prejardhje Te Whānau-ā-Apanui, nëna e tij, Robin Cohen ishte një mësuese shkolle.

Prindërit e tij u ndanë kur ai ishte pesë vjeç dhe ai u rrit kryesisht nga nëna e tij.

Pasi ndoqi kolegjin, ai studioi për teatër në Victoria University of Wellington, ku u diplomua me një si Bachelor i Arteve në vitin 1997.

Taika filloi të merrte një farë fame në Zelandën e Re pasi filloi të bënte filma të shkurtër komik dhe të bënte turne në vend si pjesë e grupeve të komedisë.

Kur thuhet se u martuan Taika dhe Rita?

Rita u martua me regjisorin Taika në një ceremoni intime në Londër, sipas raportimeve, dhe të dy janë fotografuar me unaza në paraqitjet e tyre të fundit.

Një burim i tha The Sun: “Ishte një ceremoni vërtet intime dhe super e veçantë për të gjithë atje. Më të afërmit dhe më të dashurit e tyre mund ta shohin se sa çmendurisht të dashuruar janë”.

“Pavarësisht se jeton në qendër të vëmendjes, Rita është e vendosur ta mbajë lidhjen sa më private dhe nuk donte të bënte një këngë apo një vallëzim të madh për dasmën”, tha burimi.

Rita tashmë është kthyer në studio duke punuar në albumin e saj të tretë, ku thuhet se është duke incizuar një këngë me shqiptaren tjetër të famshme, Ava Max.

Kur filluan thashethemet për martesën?

U raportua në qershor se çifti do të martoheshin me njëri-tjetrin pasi thuajse në të njëjtën kohë kishin bërë betimin ndaj njëri-tjetrit.

Këngëtarja shqiptaro-britanike dhe regjisori thuhet se po planifikonin një ceremoni të afërt jashtë vendit përpara se të festonin me kolegët e tyre në një turmë të madhe në Londër më vonë këtë vit.

Kuptohet se Rita, e cila është duke punuar në disa filma dhe “The Voice Australia”, dhe Taika, i cili po planifikon një varg filmash, shpresojnë të kurorëzojnë dashurinë e tyre me martesë pasi të kenë përfunduar angazhimet e tyre të punës.

Një mik i tha The Sun: “Kjo nuk ka të bëjë që ata të bëjnë një gjë të madhe spektakolare dhe të këndojnë për të paraprakisht. Bëhet fjalë vetëm për ata që janë të dashuruar dhe vendosin se është koha e duhur për të zyrtarizuar marrëdhënien e tyre. Ata nuk mund të ishin më të lumtur”.

“Nuk ka asnjë unazë apo grumbullim të madh. Ata thjesht u afruan gjithnjë e më shumë dhe përfundimisht i thanë njëri-tjetrit pothuajse në të njëjtën kohë: ‘Unë dua të martohem me ty’”.

Në gusht, çifti, i cili filloi të takohej në mars të vitit 2021 pas takimit në Australi, u tha se po ecnin aq shpejt në marrëdhënien e tyre sa filluan të diskutonin martesën, tha një burim për New Idea.

“Taika e quan Ritën ‘grua’ gjatë gjithë kohës dhe bisedon se si ai do të jetë burri i saj i parë dhe i fundit”, tha burimi i brendshëm.

“Të gjithë rreth tyre e nënvlerësojnë atë si shaka flirte, por [Rita] padyshim shpreson që ai të jetë i vërtetë”, vazhduan ata, duke shtuar se ajo është “absolutisht e fiksuar” pas të dashurit të saj regjisor. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here