Macron dhe Johnson zotohen se do vazhdojnë mbështetjen për Ukrainën

0
76

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri britanik Boris Johnson kanë rikonfirmuar angazhimin e tyre për të mbështetur Ukrainën, e cila u pushtua nga Rusia në shkurt, për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Liderët duan gjithashtu të vazhdojnë të bashkëpunojnë në ofrimin e ndihmës ushtarake ose humanitare, shkruan Reuters.

Zyrtarët e lartë folën edhe në telefon për nevojën e vazhdimit të koordinimit të bashkëpunimit në ndihma ushtarake, humanitare dhe ekonomike.

Ata përmendën gjithashtu krizën ushqimore të shkaktuar nga pushtimi rus në Ukrainë. Si Macron ashtu edhe Johnson përsëritën mbështetjen e tyre për përpjekjet evropiane për të lejuar eksportin e grurit ukrainas nën “rrugët e solidaritetit”.

Mbretëria e Bashkuar i ka furnizuar Ukrainës një sërë pajisjesh ushtarake. Në korrik, Johnson njoftoi ndihmë ushtarake shtesë me vlerë një miliard paund, kjo e çon ndihmën totale që Londra i ka dhënë Kievit që nga fillimi i luftës në 2.3 miliardë paund.

Franca po ndihmon gjithashtu Ukrainën, megjithëse Macron është përballur vazhdimisht me kritika për telefonatat e tij me presidentin rus Vladimir Putin, të cilin ai u përpoq t’i jepte fund agresionit.

Presidenti francez dhe kryeministri britanik vizituan Ukrainën gjatë luftës. Macron ishte në kryeqytetin ukrainas në qershor. Johnson vizitoi Kievin dy herë – në maj dhe herën e dytë në qershor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here