Sa të mëdha janë problemet ligjore të Donald Trump?

0
87

Ai është jashtë pushtetit për më shumë se një vit e gjysmë, por çështjet ligjore që lidhen me kohën e tij në detyrë ende paraqesin një rrezik për ish-presidentin Donald Trump.

Kontrolli i fundit i Byrosë Federale të Hetimeve (FBI) në shtëpinë e 76-vjeçarit në Florida, ka përqendruar vëmendjen në trajtimin e dokumenteve zyrtare nga ana e tij kur ishte president.

Dy hetime penale po vazhdojnë: një për ndërhyrje të mundshme në zgjedhje dhe një tjetër për krime të dyshuara financiare, raporton bbc.

Ndërkohë, një hetim politik po vazhdon rreth akuzave penale për rolin e tij në sulmin e Kongresit më 6 janar të vitit 2021.

Ndërsa Trump mendon të rikandidojë për president në vitin 2024, këto rastet ligjore mund t’ia ndërprejnë ato ambicie.

Të dhënat e Shtëpisë së Bardhë

Kur Trump u largua nga Shtëpia e Bardhë, ai mori shumë dokumente me vete në resortin Mar-a-Lago në Florida.

Sipas ligjit të të dhënave presidenciale, marrja e dokumenteve zyrtare mund të përbëjë vepër penale.

Sipas vetë Trumpit, “një grup i madh agjentësh të FBI-së” i kontrolluan rezidencën më 8 gusht, transmeton Telegrafi.

Avokatja e tij, Christina Bobb, i tha NBC News se disa letra ishin sekuestruar. Megjithatë, FBI dhe departamenti i drejtësisë ende nuk kanë komentuar.

Në muajin shkurt, Arkivi Kombëtar tha se kishte marrë 15 kuti me letra në Mar-a-Lago, të cilat Trumpi duhet t’i kishte dorëzuar kur u largua nga Shtëpia e Bardhë.

Agjencia më vonë i tha Kongresit se kutitë përfshinin “artikuj të shënuar si informacion të klasifikuar të sigurisë kombëtare”.

Por Trump pretendoi se qeveria “nuk “gjeti” asgjë” dhe se demokratët ishin thjesht “në kërkim të mashtrimit të tyre të ardhshëm”.

Mbajtja e të dhënave u mundëson presidentëve të mbahen përgjegjës për veprimet e tyre në detyrë, thotë historiani presidencial Lindsay Chervinsky.

Por zbatimi i aktit të Regjistrimeve Presidenciale është “i ndërlikuar”, thotë ajo, sepse ligji kërkon “vullnetin e mirë” të presidentëve për të ruajtur të dhënat e tyre.

Trazirat e Kapitolit të SHBA

Trump akuzohet për nxitjen e një “kryengritjeje” kur mbështetësit plaçkitën ndërtesën e Kapitolit, ndërsa anëtarët e Kongresit certifikuan fitoren zgjedhore të Joe Biden më 6 janar të vitit 2021.

Për javë më parë, ai bëri pretendime të pabaza për mashtrime zgjedhore, të cilat i përsëriti në një tubim në National Mall në Uashington DC pak para trazirave.

Menjëherë pas kësaj, Trump u shpall i pafajshëm në një gjyq politik në Senatin e kontrolluar nga republikanët dhe mbështetësit shpallën fitoren. Por kjo nuk ishte fundi i saj.

Në korrik të vitit të kaluar, demokratë dhe disa politikanë republikanë formuan një komitet të 6 janarit, i cili po shqyrton në detaje veprimet e Trumpit. Ajo ka marrë mijëra komunikime të bëra nga dhe në Shtëpinë e Bardhë.

Deri më tani, seancat dëgjimore publike të komitetit kanë gjeneruar një sërë akuzash, duke përfshirë dëshminë e ndihmësve dhe këshilltarëve të vetë Trumpit se ai e dinte se pretendimet për mashtrim zgjedhor ishin të pavërteta – dhe se hapat që po ndërmerr për të përmbysur rezultatet ishin të paligjshme.

Natyrisht, ekziston një ndryshim kryesor midis këtyre seancave dhe një gjyqit penal – Trump dhe mbështetësit e tij nuk kanë pasur mundësi të ofrojnë mbrojtjen e tyre.

Ndërsa komiteti nuk ka kompetenca ligjore për të ndjekur penalisht Trumpin, ai mund të zgjedhë t’i dërgojë akuzat penale kryeavokatit të qeverisë amerikane, Prokurorit të Përgjithshëm Merrick Garland.

Akuzat e mundshme përfshijnë pengimin e numërimit të votave në Kongres dhe komplotin për të mashtruar SHBA-në duke përmbysur rezultatet e zgjedhjeve, të cilat të dyja mund të dënohen me gjoba ose me burg.

Megjithatë, asnjë ish-president nuk është ndjekur penalisht. Seancat e mëtejshme publike do të mbahen në shtator ndërsa hetimi vazhdon.

Ndërhyrje në zgjedhje

Disa ditë para sulmit në Kongres, zyrtari më i lartë i zgjedhjeve në shtetin e Georgias mori një telefonatë të pazakontë.

“Unë thjesht dua të gjej 11,780 vota”, tha i shqetësuar Sekretari Republikan i Shtetit të Georgias, Brad Raffensperger.

Votat do t’i kishin dhënë Trumpit fitoren në shtetin kyç të vitit 2020. Duke pretenduar për mashtrim zgjedhor të pabazuar, Trump sugjeroi se një rezultat i tillë mund të ishte i mundur nëse Raffensperger mund të “rishqyrtojë” rezultatin.

11,780 votat nuk u gjetën kurrë. “Ne besojmë se numrat tanë janë të saktë”, tha Raffensperger.

Kryeprokurori i qarkut Fulton të Georgias, Fani Willis, nisi një hetim mbi krimet e mundshme të zgjedhjeve shtetërore, të dënueshme me gjobë ose me burgim.

Trump e sheh rastin si një “gjueti shtrigash”, por thirrja ndaj Raffensperger mund të jetë një “deklaratë inkriminuese”, tha Barbara McQuade, një profesoreshë e drejtësisë në Universitetin e Michiganit.

Prokurorët do të duhet të provojnë përtej dyshimit të arsyeshëm se Trump e dinte se veprimet ishin mashtruese.

Çështjet financiare

Disa ekspertë ligjorë besojnë se akuzat për mashtrime tatimore dhe bankare në New York janë kërcënimi më i madh me të cilin përballet Trumpi.

Prokurori i Qarkut të Manhatanit, Cyrus Vance dhe ekipi kaluan më shumë se dy vjet duke analizuar financat e Trumpit në kërkim të krimeve të mundshme.

Këto krime të supozuara përfshinin fryrjen e vlerës së aseteve për të marrë kredi, një lloj mashtrimi që mund të sjellë dënime me burg.

Për prokurorët, marrja në dorë e deklaratave tatimore të Trumpit dhe akuzimi i shefit financiar të kompanisë së tij për mashtrim tatimor, ishin dy përparime të mëdha.

Më pas, në fund të vitit 2021, Vance u largua nga detyra dhe u zëvendësua nga kolegu demokrat Alvin Bragg.

Për ta dërguar çështjen përpara, dy prokurorët që drejtojnë hetimin, Carey Dunne dhe Mark Pomerantz, u përpoqën të bindin shefin e tyre të ri se kishin prova të mjaftueshme për të ngritur kallëzime penale.

Ai nuk ishte dakord, prokurorët dhanë dorëheqje dhe hetimi u ndërpre.

Ekipi i tyre “nuk kishte dyshim nëse Trump kreu krime – ai bëri”, shkroi Pomerantz në letrën e tij të dorëheqjes drejtuar Bragg.

Këto krime të supozuara janë mohuar ashpër nga Trump.

Nëse Bragg ngre ndonjëherë akuza, ai me të vërtetë duhet t’i bëjë të drejtë sepse “sistemi i drejtësisë do të ishte i ekspozuar”, thotë Daniel R Alonso, një ish-prokuror i shtetit të New Yorkut.

Për të komplikuar gjërat, disa nga akuzat nga hetimi i Vance po shqyrtohen nga Prokurori i Përgjithshëm i New Yorkut në një hetim të veçantë civil, i cili u hap në vitin 2019.

Sjellja e keqe seksuale

“Ajo nuk është tipi im”, tha Trump në përgjigje të akuzave se ai kishte sulmuar seksualisht një kolumnist në vitet 1990. “Nuk ka ndodhur kurrë, në rregull?”

Kjo ishte në vitin 2019, disa ditë pasi E Jean Carroll bëri akuzat. Më pas, ajo e paditi Trumpin sepse e quajti atë gënjeshtare.

Çështja ka qenë prej kohësh e zhytur në “rërë”, por data e gjykimit është caktuar për 6 shkurt 2023 – përveç nëse ka një zgjidhje jashtë gjykatës ndërkohë.

Kjo duhet të jetë gjithçka, apo jo?

Jo. Një listë e gjatë e hetimeve të tjera dhe padive të mundshme përfshin:

• Hetimi penal i Prokurorit të Përgjithshëm të Uashington DC për sulmin e 6 janarit. Vitin e kaluar, ai tha se Trumpi mund të akuzohet për inkurajimin e dhunës, por asnjë veprim nuk është marrë.

• Padi të ndryshme nga oficerët e policisë që kanë akuzuar Trumpin për nxitjen e sulmit të 6 janarit në të cilin ata pësuan lëndime.

• Një padi nga mbesa e Trumpit, Mary Trump, e cila thotë se xhaxhai i saj së bashku me vëllezërit dhe motrat e saj dyshohet se e mashtruan rreth trashëgimisë familjare. Trump ka kërkuar të hedhë poshtë padinë, e cila u ngrit në një gjykatë shtetërore në qytetin e New Yorkut.

• Një padi e ngritur në gjykatën federale të Manhattanit nga ish-avokati personal i Trumpit, Michael Cohen, i cili pretendon se shefi i vjetër e ktheu atë në burg në shenjë hakmarrjeje për shkrimin e memoareve. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here